fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Организацијата DAVA од Гостивар ќе им помага на семејствата што живеат во шатори

Објавено

на

  Сторијата за три ромски семејства, кои со мали дечиња живеат во субстандардни услови покрај гостиварската патарина, ја покрена хуманоста и солидарноста. Организацијата DAVA од Гостивар ќе им помогне на семејствата. Претседателот Муса Хусеин денес ги посети во нивните импровизирани живеалишта и од прва рака ги слушна маките и сиромаштијата со која се соочуваат. DAVA ќе обезбеди топол оброк секој ден за сите 15 лица што живеат таму, облека за дечињата, а ќе ги помогне и со кревети, ќебиња и слично.

  „Ќе направиме се што можеме да помогнеме, со божја волја. Нема да оставиме без помош ниту едно семејство во Гостивар и низ селата, во вакви услови“, вели Хусеин.

  DAVA како хуманитарна организација обезбедува топол оброк секојдневно за 250 семејства во Гостивар и околината. Исто така, згрижува и бездомници и жртви на насилство.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!