Поврзи се со нас

Гостивар

Откриени неисправни автобуси и комбиња во Гостивар, казни до 400 евра

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово извести дека продолжува со летните контролни активности во сообраќајот. Вчера (16 август) од 9 до 14 часот била спроведена акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, пред се автобуси, такси комбиња и други возила.

При контролата откриени и санкционирани се вкупно 6 возила (ТЕ-5 и ГВ-1) со неисправни сопирачки, 1 (ГВ) возило со неисправни други уреди и 1 (ГВ) возило со неизвршен технички преглед. Неисправните возила веднаш се исклучени од сообраќај и на лицата кои ги управувале изготвени им се законски предвидените поднесоци. Оние со неисправни сопирачки, согласно член  42 од Законот за возила ќе се соочат со парични глоби од 400 евра во денарска противвредност.

„Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до возачите-учесници во јавниот превоз на патници редовно да ја проверуваат техничката исправност на нивните возила, посебно ако планираат подолги дестинации, но и воопшто. Зашто, на тој начин придонесуваат за поголема лична и безбедност на патниците. До возачите се апелира, исто така, да ја прилагодат брзината според условите на патот, да не тргнуваат кон туристичките центри недоволно одморени и под дејство на алкохол и целосно да ги почитуваат сообраќајните знаци, правила и прописи.“, наведува портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена