Поврзи се со нас

Претседателски избори 2024

Пендаровски: Ни треба сплотеност за влез во Европската Унија, но опозицијата влече назад

Објавено

на

Влезот во Европската Унија значи заокружување на стратешките цели, а со минимум слога и од опозицијата, лесно, за четити до пет години ќе станеме членка на ЕУ, рече кандидатот за претседател Стево Пендаровски обраќајќи им се вечерва на прилепчани на плоштадот „Методија Андонов Ченто“.

Перндаровски рече дека со влезот во ЕУ, достапни ќе бидат фондовите и полесно ќе се избориме со „белата чума“ – заминувањето на младите.

-Ако Македонија во догледно време не стане членка на Европската Унија, сами со свој потенцијал не ќе можеме тоа да го спречиме во поголем процент. Затоа, императивно е, на достоинствен начин, како што тоа го направивме во НАТО, да влеземе во ЕУ, а сите предуслови за тоа се тука, пред нас. Не треба ништо да си одземеме од тоа кои сме и што сме. Јазикот и идентитетот ни се гарантирани. Главната задача да ни биде да ја намалиме невработеноста, да ги зголемиме инвестициите, да направиме просечни плати од 1100 евра. Можно е во само еден мандат, ама ако не се глодаме меѓу себе. Ве уверувам дека овој концепт што го зборувам 10-ина години  е единствениот и исправен пат за Македонија. За жал, нашиве квазипатриоти од другата страна имаа поинакви планови, де факто, од различни мотиви, се сојузија со Бугарија, рече Пендаровски.

За него единствен страв на овие избори е што опозицијата, наместо заедништво и сплотеност, влече назад.

-Една опасност доаѓа од опозиционата страна и на тоа предупредувам. Говорам за главната опозициска партија која нуди враќање назад. Ниеден договор досега не им чини. И по 23 години сакаат да го менуваат Рамковниот договор. Им пречи името Северна Македонија, а не им пречат функционерските плати што ги земаат, рече Пендаровски.

Веднаш по изборите мора да се решат односите со Бугарија.

-Бугарската политика направи катастрофална грешка со нас, Македонците, и кон Македонија. За жал, нашиве таканаречени домашни патриоти, од свои причини, за да се дограбат до власта, а потоа ќе му ја мислиме, практично се солидаризираа и ги поддржаа напорите на таа наша сосетка која нѐ блокираше. Ние мораме да направиме сѐ, по овие избори тоа да го деблокираме, затоа што не ни се пишува добро ако самите се обидуваме, оваа бела чума, да ја спречиме. Децата овде може да просперираат само ако имаат пристојни услови за достоинствен живот, рече кандидатот за претседател Стево Пендаровски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 1 час

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 2 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 3 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 6 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 7 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 8 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 10 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 21 час

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена