fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Пет легални растенија кои може да ве направат „хај“

Објавено

на

Канабисот не е единственото растение кое содржи „магични“ својства и може да ве направи среќни и опуштени, популарно кажано „хај“. Постојат многу други растенија кои растат во природата, не се противзаконити и го имаат скоро истиот ефект. Ова се пет од нив.

Забелешка: иако се легални, не се препорачува да се консумираат.

Син лотос

син лотос

Nymphaea caerulea, позната и како Син лотос, Син египетски воден крин или Свет син лилјан, е уште едно растение со „магични“ својства. Синиот лотос потекнува од реката Нил, но го има и на многу други локации во Источна Африка.

Многумина ова растение го нарекуваат „шилесто растение“, не само поради неговите сино-бели шилести ливчиња, туку затоа што имаат ист ефект како седатив, а сепак ја зголемува свеста на корисникот. Наводно, при конзумирање на растението, сите ваши чувства ќе се засилат, а во исто време ќе почувствувате мир и тишина.

Leonotis leonurus

опашката на лавот

Leonotis leonurus (исто така познат како Лавска опашка или Дива дага) е растение кое главно расте во регионите со суптропска и медитеранска клима надвор од Јужна Африка, како што се Калифорнија, Хаваи и Австралија. Растението се суши, а потоа се пуши како тутун, а конзумирањето на истото може да предизвика смирувачки ефекти (најмногу во споредба со ефектот на пушење канабис).

Исто така, постојат голем број негативни работи што можат да резултираат од пушењето на Лавската опашка, како што се иритација на белите дробови и грлото, вртоглавица, еуфорија и промени во видот. Иако е легален во повеќето земји, списокот на несакани ефекти поврзани со ова растение рапидно расте.

Дива салата

дива салата

Lactuca virosa или Дива салата се разликува во многу работи од салатата што ја консумираме секојдневно. Дивата зелена салата има долги и тенки стебла, а консумирањето на истата создава малку послаб ефект од афионот. Може да се најде во југоисточна и источна Англија, а исто така е пронајдена во регионот Пенџаб во Пакистан, Индија и Австралија каде што расте во дивината, како и во неколку држави на САД.

Консумирањето на оваа салата доведува до малку еуфорична или смирувачка состојба, но ефектите не одат многу подалеку од тоа. Коморите во стеблата се оние што содржат супстанца што смирува .

Salvia divinorum

Салвија

Salvia divinorum (позната и како Пророковата жалфија, Жалфија визионер или едноставно Салфија), ова не е обичната билка што сте навикнале да ја пиете во чаеви. Салвија е растение за кое одамна е познато дека создава визии во умот на корисникот.

Ова растение е високо нешто повеќе од еден метар и се препознава по големите лисја. Понекогаш бели или виолетови цвеќиња може да се најдат и на стеблата. Salvia divinorum се смета за ендемично растение и расте во Сиера Мазатека во државата Оахака во Мексико. И покрај своите визионерски перформанси, Салвија е сепак легална во повеќето земји.

Пасифлора

Пасифлора

Пасифлора, позната и како Цвеќе на страста, е растение за кое неодамна е откриено дека има ефект на „менување на умот“. Делови од растението што создаваат илузии се стеблото и коренот. Смирувачките ефекти на Пасифлора може да се добијат и од консумирање на голема количина на овошјето што го произведува.

Цветовите од страста можат да имаат многу различни бои како црвена и виолетова и секое растение може да изгледа сосема различно од претходното. Сувите лисја на растението имаат смирувачки ефект од кој често се заспива многу брзо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!