Поврзи се со нас

Занимливости

Пет легални растенија кои може да ве направат „хај“

Објавено

на

  Канабисот не е единственото растение кое содржи „магични“ својства и може да ве направи среќни и опуштени, популарно кажано „хај“. Постојат многу други растенија кои растат во природата, не се противзаконити и го имаат скоро истиот ефект. Ова се пет од нив.

  Забелешка: иако се легални, не се препорачува да се консумираат.

  Син лотос

  син лотос

  Nymphaea caerulea, позната и како Син лотос, Син египетски воден крин или Свет син лилјан, е уште едно растение со „магични“ својства. Синиот лотос потекнува од реката Нил, но го има и на многу други локации во Источна Африка.

  Многумина ова растение го нарекуваат „шилесто растение“, не само поради неговите сино-бели шилести ливчиња, туку затоа што имаат ист ефект како седатив, а сепак ја зголемува свеста на корисникот. Наводно, при конзумирање на растението, сите ваши чувства ќе се засилат, а во исто време ќе почувствувате мир и тишина.

  Leonotis leonurus

  опашката на лавот

  Leonotis leonurus (исто така познат како Лавска опашка или Дива дага) е растение кое главно расте во регионите со суптропска и медитеранска клима надвор од Јужна Африка, како што се Калифорнија, Хаваи и Австралија. Растението се суши, а потоа се пуши како тутун, а конзумирањето на истото може да предизвика смирувачки ефекти (најмногу во споредба со ефектот на пушење канабис).

  Исто така, постојат голем број негативни работи што можат да резултираат од пушењето на Лавската опашка, како што се иритација на белите дробови и грлото, вртоглавица, еуфорија и промени во видот. Иако е легален во повеќето земји, списокот на несакани ефекти поврзани со ова растение рапидно расте.

  Дива салата

  дива салата

  Lactuca virosa или Дива салата се разликува во многу работи од салатата што ја консумираме секојдневно. Дивата зелена салата има долги и тенки стебла, а консумирањето на истата создава малку послаб ефект од афионот. Може да се најде во југоисточна и источна Англија, а исто така е пронајдена во регионот Пенџаб во Пакистан, Индија и Австралија каде што расте во дивината, како и во неколку држави на САД.

  Консумирањето на оваа салата доведува до малку еуфорична или смирувачка состојба, но ефектите не одат многу подалеку од тоа. Коморите во стеблата се оние што содржат супстанца што смирува .

  Salvia divinorum

  Салвија

  Salvia divinorum (позната и како Пророковата жалфија, Жалфија визионер или едноставно Салфија), ова не е обичната билка што сте навикнале да ја пиете во чаеви. Салвија е растение за кое одамна е познато дека создава визии во умот на корисникот.

  Ова растение е високо нешто повеќе од еден метар и се препознава по големите лисја. Понекогаш бели или виолетови цвеќиња може да се најдат и на стеблата. Salvia divinorum се смета за ендемично растение и расте во Сиера Мазатека во државата Оахака во Мексико. И покрај своите визионерски перформанси, Салвија е сепак легална во повеќето земји.

  Пасифлора

  Пасифлора

  Пасифлора, позната и како Цвеќе на страста, е растение за кое неодамна е откриено дека има ефект на „менување на умот“. Делови од растението што создаваат илузии се стеблото и коренот. Смирувачките ефекти на Пасифлора може да се добијат и од консумирање на голема количина на овошјето што го произведува.

  Цветовите од страста можат да имаат многу различни бои како црвена и виолетова и секое растение може да изгледа сосема различно од претходното. Сувите лисја на растението имаат смирувачки ефект од кој често се заспива многу брзо.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 41 минута

  Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 3 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 4 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 5 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 17 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 20 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 23 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Вестипред 3 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!