Поврзи се со нас

Спорт

Победникот во полуфинале, поразениот на летен одмор: КК Гостивар – Работнички 18 часот

Објавено

на

Денеска завршува неизвесноста околу патникот во полуфиналето од четвртфиналната двојка помеѓу КК Гостивар и Работнички, во мајсторката закажана за 18 часот, во која мора да има победник.

КК Гостивар поведе во оваа серија добивајќи го првиот дуел пред своите гледачи во Младост (76-69), за во реваншот во Скопје да го одигра можеби најлошиот натпревар во најважниот момент сезонава. Работнички и тоа како знаеше како да го искористи тоа, убедливо добивајќи го вториот натпревар (80-53), со што ја закажа денешната мајсторка во Гостивар.

Аналитиката вели дека овие две екипи сезонава водат целосно израмнета битка, од четири одиграни натпревари двете екипи имаат по две победи, издвојувани пред своите гледачи, аргумент кој е на страната на домаќинот пред денешниот дуел, бидејќи гостиварци ги краси и ореолот непобедливи на домашен терен во сезоната 2022/23.

И букмејкерите на неколку светски обложувалници го гледаат КК Гостивар како за нијанса поголем фаворит во денешниот дуел доделувајќи му коефициент 1.79 за победа, наспроти 1.92 за победа на Работнички.

Како и да е, по денешната мајсторка едно е сигурно. Победникот патува во полуфинале, а поразениот на долг летен одмор за кого завршува сезоната.

Натпреварот во Спортската сала Младост во Гостивар е со почеток од 18 часот, во живо може да го следите ТУКА.

Победникот од оваа средба ќе игра против МЗТ Скопје во полуфиналето.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена