Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Позитивни на ковид и лица во изолација за гласање може да се пријават до 11-ти октомври

Објавено

на

Избирачите кои се во домашен карантин заради позитивен тест на КОВИД-19 и избирачите на кои им е одредена мерка самоизолација со решение од Државен санитарен и здравствен инспекторат, а сакаат да гласаат треба за тоа да ја известат општинската изборна комисија најдоцна 5 дена пред денот определен за гласање, односно до 11 октомври на полноќ.

Со доставување на известувањето до општинската изборна комисија, (преку полномошник или електронски пат) комисијата по службена должност ги прибира податоците од Државниот санитарен и здравствен инспекторат за лицата кои се пријавени за гласање. Овие лица ќе гласаат во своите домови на 16.10.2021 (сабота).

Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место (немоќно или болно лице согласно Упатството за пријавување и гласање на немоќно или болно лице), а сака да гласа, треба за тоа да ја извести  општинската изборна комисија најдоцна 7 дена пред денот определен за гласање, односно до 9 октомври.

Покрај известувањето до општинската изборна комисија лицето треба да достави во оригинал или копија и медицински доказ за болеста и друга документација (наведени во член 1 од Упатството).

Решението за користење туѓа нега од трето лице, општинската изборна комисија го смета за важечко и кога неговата важност истекла во периодот на распишување на изборите до моментот на пријавување.

Кога избирачот известувањето го доставува до општинската изборна комисија по електронски пат (е-маил или преку апликација), потребните документи ги прикачува кон барањето како скенирани прилози . И овие лица ќе гласаат во своите домови на 16.10.2021 (сабота).

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 15 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 24 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Persona pozitiv në kovid dhe në izolim për votim mund të paraqiten deri më 11 Tetor

Објавено

на

Votuesit që janë në karantinë shtëpiake për shkak të testit pozitiv të KOVID-19 dhe votuesit të cilëve u është caktuar masë vetizolim me vendim nga Inspektorati shtetëror sanitar dhe shëndetësor, kurse duan të votojnë duhet për këtë t’a informojnë komisionin komunal zgjedhor  më së voni 5 ditë para ditës së caktuar për votim, gjegjësisht deri më 11 Tetor në mesnatë.

Me dërgimin e lajmërimit deri te komisioni komunal zgjedhor, (nëpërmjet përfaqësuesit ose rrugës elektronike) komisioni përmes detyrës zyrtare i mbledh të dhënat nga Inspektorati shtetëror sanitar dhe shëndetësor për personat që janë paraqitur për votim. Këto persona do të votojmë në shtëpitë e tyre më 16.10.2021 (e shtunë).

Votuesit i cili nuk është në mundësi të votoj në vend votim (i pafuqishëm ose person i sëmurë), kurse dëshiron të votojë, duhet t’a lajmërojë komisionin komunal zgjedhor më së voni 7 ditë para ditës së caktuar për votim, gjegjësisht deri më 9 Tetor.

Përskaj lajmërimit deri te komisioni komunal zgjedhor personi duhet të dërgojë dëshmi mjekësore origjinale ose kopje për sëmundjen dhe dokumentacion tjetër (i specifikuar në nenin 1 nga Udhëzimi).

Vendimi për shfrytëzim të kujdesit nga pala e tretë, komisioni komunal zgjedhor e konsideron si valid edhe kur vlefshmëria e saj ka skaduar në periudhën e caktimit të zgjedhjeve e deri në momentin e paraqitjes.

Kur votuesi lajmërimin e dërgon deri te komisioni komunal zgjedhor nëpërmjet rrugës elektronike (e-mail ose nëpërmjet aplikacionit), dokumentet e nevojshme i bashkangjit tek kërkesa si bashkëngjitje të skanuara. Edhe këto persona do të votojnë në shtëpitë e tyre më 16.10.2021 (e shtunë).

Популарно изминативе 100 дена