Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ Гостивар: Поддршка за локалните бизниси, земјоделството, туризмот…

Објавено

на

„Локалниот економски развој стагнира во изминатите четири години, затоа му придаваме  големо значење во програмата „Гостивар кој го сакаме“. Локалниот економски развој ке го постигнеме преку институционална поддршка на локалниот бизнис, поддршка на земјоделството, туризмот, екотуризмот и агротуризмот.“, нагласи кандидатот за советник во Советот на Гостивар од листата на ДУИ, Халим Зеќири на презентација на делот од програмата што се однесува на локалниот економски развој.

Кандидатот соопшти дека предвидуваат отворање канцеларија за промоција и привлекување на инвестиции, намалување на општинските даноци во индустриските области за 50% и други олеснувања за инвеститори, промовирање и создавање на јавно-приватно партнерство, намалување на општинските даноци и такси за секое мало и средно претпријатие што ќе промовира нови производи или услуги на пазарот, субвенција за комерцијални, производствени или услужни претпријатија кои во текот на летната сезона ќе вработуваат практиканти од средни стручни училишта од трета и четврта година, намалување на општинските даноци и такси до 50% за локалните бизниси на неопределено време, како и отплата на старите обврски како што се даночните приходи и општинските даноци.

„Во однос на земјоделството, предвидовме создавање на оддел за земјоделство во рамките на Општината, каде земјоделците освен во Министерството за земјоделство, ќе можат да аплицираат за субвенции за засадени култури и во секторот Земјоделство во Општина Гостивар. Поддршка за невработени лица кои сакаат да започнат земјоделски бизнис. (3000-5000 евра заземјоделски бизнис) како и многу други иницијативи и проекти. За поддршка на туризмот, екотуризмот и агротуризмот, обезбедивме: организирање на  аграрен фестивал, подготовка на планински патеки за планинарење и планински велосипедизам, промоција и подготовка на услови за посета на пештерата „Убавица“ и други проекти.“, рече Зеќири.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 24 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 22 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 24 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

BDI Gostivar: mbështetje për bizneset lokale, bujqësinë, turizmin…

Објавено

на

“Zhvillimi ekonomik lokal po ngec në katër vitet e kaluara, prandaj i japim rëndësi të madhe në programin “Gostivari që duam”. Zhvillimin ekonomik lokal do t’a arrijmë nëpërmjet mbështetjes institucionale të biznesit lokal, mbështetje të bujqësisë, turizmit, ekoturizmit dhe agroturizmit.”, theksoi kandidati për këshilltar në Këshillin e Gostivarit nga lista e BDI-së, Halim Zeqiri në prezentimin në pjesën e programit që i referohet zhvillimit ekonomik lokal.

Kandidati njoftoi se parashikojnë hapjen e zyrës për promovim dhe tërheqjen e investimeve, zvogëlimin e tatimeve komunale në zonat industriale për 50% dhe lehtësime të tjera për investitorët, promovim dhe krijim të partneriteteve publike-private, zvogëlim të taksave komunale dhe taksi për çdo biznes të vogël dhe të madh që do të promovojë prodhime ose shërbime në treg, subvencion të bizneseve komerciale, prodhuese ose të shërbimi që gjatë sezonit të verës do të punësojnë praktikantë nga shkolla e mesme profesionale nga viti i tretë dhe i katërt, zvogëlim të taksave komunale dhe taksi për 50% të bizneseve lokale për kohë të pacaktuar, si dhe pagesë të detyrimeve të vjetra siç janë të ardhurat tatimore dhe tatimet komunale.

“Në lidhje me bujqësinë, parashikuan krijimin e repartit të bujqësisë në kuadër të Komunës, ku bujqit përveç në Ministrinë e bujqësisë, do të mund të aplikojnë për subvencione për kulturat e mbjellura dhe në sektorin Bujqësor në Komunën e Gostivarit. Mbështetje për personat e papunësuar të cilët duan të fillojnë biznes bujqësor. (3000-5000 euro biznes bujqësor) si dhe shumë iniciativa të tjera dhe projekte. Për mbështetje të turizmit, ekoturizmit dhe agroturizmit, siguruam: organizimin e festivalit agrar, përgatitjen e shtigjeve malore për alpinizëm dhe çiklizëm malor, promovim dhe përgatitje të kushteve për vizitë të shpellës “Ubavica” dhe projekte të tjera.”, tha Zeqiri.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена