Поврзи се со нас

Македонија

Прогласена е кризна состојба со струјата-Ќе има ли рестрикции?

Објавено

на

Владата на денешната седница, по барање на Комисијата за проценка на енергетскиот  сектор, донесе одлука за прогласување на Кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија во траење од 30 дена. Информацијата ја соопшти пред малку на прес конференција министерот за економија, Крешник Бектеши. Тој рече дека немаат цел да се воведуваат рестрикции за граѓаните.

„Операторот на преносниот систем МЕПСО изготви извештај за проценка на стабилноста на електро-енергетскиот систем за последниот квартал. Според извештајот, Комисијата процени дека има ризик од недостиг на електрична енергија, поради недостиг на електрична енергија и состојбата на пазарот на електрична енергија. Значи донесуваме кризна состојба, со цел да го подобриме работењето на енергетските компании, а не да донесеме рестриктивни мерки кои би влијаеле врз секојдневниот живот на граѓаните. Наша цел е да нема рестриктивни мерки и да нема големо зголемување на цената на електричната енергија по Нова година.“, рече министерот.

Бектеши посочи дека предвидено е да се вбризгаат средства во енергетските компании и да се зголеми нивната ликвидност. Кон енергетските компании од буџетот ќе бидат трансферирани околу 4 милијарди евра за да се надминат ризиците.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

E shpallur gjendje krize me rrymën – A do të ketë restriksione?

Објавено

на

Qeveri në seancën e sotme, pas kërkesës së Komisionit për vlerësim të sektorit energjetik , solli vendim për shpalljen e gjendjes së Krizës në furnizimin me energji elektrike në kohëzgjatje prej 30 ditësh. Informacioni e njoftoi para pak kohë në pres konferencën ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Ai tha se nuk kanë qëllim të vendosin restriksione për qytetarët.

“Operatori i sistemit zhvendosës MEPSO përgatit raport për vlerësim të stabilitetit të sistemit elektro-energjetik për kuartalin e fundit. Sipas raportit, Komisioni vlerësoi se ka rrezik nga mungesa e energjisë elektrike, për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe gjendjes në pazarin të energjisë elektrike. Domethënë sjellim gjendje krize, me qëllim që t’a përmirësojmë punën e kompanive energjetike, e jo të sjellim masa restriktive që do të ndikonin mbi jetën e përditshme të qytetarëve. Qëllimi ynë është të mos ketë masa restriktive dhe të mos ketë zmadhim të madh të çmimit të energjisë elektrike pas Vitit të Ri.”, tha ministri.

Bekteshi theksoi se është e nevojshme të injektohen mjete në kompanitë energjetike dhe të zmadhohet likuiditeti i tyre. Kah kompanitë energjetike nga buxheti do të transferohen rreth 4 miliardë euro që të tejkalohen rreziqet.

Популарно изминативе 100 дена