Поврзи се со нас

Македонија

Прогласена е кризна состојба со струјата-Ќе има ли рестрикции?

Објавено

на

Владата на денешната седница, по барање на Комисијата за проценка на енергетскиот  сектор, донесе одлука за прогласување на Кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија во траење од 30 дена. Информацијата ја соопшти пред малку на прес конференција министерот за економија, Крешник Бектеши. Тој рече дека немаат цел да се воведуваат рестрикции за граѓаните.

„Операторот на преносниот систем МЕПСО изготви извештај за проценка на стабилноста на електро-енергетскиот систем за последниот квартал. Според извештајот, Комисијата процени дека има ризик од недостиг на електрична енергија, поради недостиг на електрична енергија и состојбата на пазарот на електрична енергија. Значи донесуваме кризна состојба, со цел да го подобриме работењето на енергетските компании, а не да донесеме рестриктивни мерки кои би влијаеле врз секојдневниот живот на граѓаните. Наша цел е да нема рестриктивни мерки и да нема големо зголемување на цената на електричната енергија по Нова година.“, рече министерот.

Бектеши посочи дека предвидено е да се вбризгаат средства во енергетските компании и да се зголеми нивната ликвидност. Кон енергетските компании од буџетот ќе бидат трансферирани околу 4 милијарди евра за да се надминат ризиците.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 10 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 13 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 14 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 18 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 19 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 21 час

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

E shpallur gjendje krize me rrymën – A do të ketë restriksione?

Објавено

на

Qeveri në seancën e sotme, pas kërkesës së Komisionit për vlerësim të sektorit energjetik , solli vendim për shpalljen e gjendjes së Krizës në furnizimin me energji elektrike në kohëzgjatje prej 30 ditësh. Informacioni e njoftoi para pak kohë në pres konferencën ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Ai tha se nuk kanë qëllim të vendosin restriksione për qytetarët.

“Operatori i sistemit zhvendosës MEPSO përgatit raport për vlerësim të stabilitetit të sistemit elektro-energjetik për kuartalin e fundit. Sipas raportit, Komisioni vlerësoi se ka rrezik nga mungesa e energjisë elektrike, për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe gjendjes në pazarin të energjisë elektrike. Domethënë sjellim gjendje krize, me qëllim që t’a përmirësojmë punën e kompanive energjetike, e jo të sjellim masa restriktive që do të ndikonin mbi jetën e përditshme të qytetarëve. Qëllimi ynë është të mos ketë masa restriktive dhe të mos ketë zmadhim të madh të çmimit të energjisë elektrike pas Vitit të Ri.”, tha ministri.

Bekteshi theksoi se është e nevojshme të injektohen mjete në kompanitë energjetike dhe të zmadhohet likuiditeti i tyre. Kah kompanitë energjetike nga buxheti do të transferohen rreth 4 miliardë euro që të tejkalohen rreziqet.

Популарно изминативе 100 дена