Поврзи се со нас

Македонија

Раст на трошоците за живот-најмногу поскапеле чоколадите, медот, маслото, лебот

Објавено

на

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2021 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на цените на мало изнесува 100.0.

Пораст на индексите на трошоците на животот во октомври 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 2.5 %, маслото за 2.3 %, лебот и житата за 1.8 %, месото за 1.7 %, прехранбените производи, неспоменати на друго место за 1.2 %, млекото за 0.7 %, сирењето и урдата за 0.5 %, рибата и морските плодови, жестоките пијалаци за 0.3 %.

Во октомври, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај гасот за домаќинствата за 9.2 %, течните горива за домаќинствата за 5.2 %, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 4.3 %, рестораните, кафулињата и слично за 2.0 %, обувките за 1.6 %, домашните услуги и услугите за домаќинствата за 1.5 %, услугите за одржување и поправки на живеалиштето, цврстите горива за домаќинствата, накитот, часовниците за 1.1 % и др.

„Намалување на индексите на трошоците на животот во октомври 2021 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук, освен компирите и другите коренести плодови за 2.9 %, свежото и разладеното овошје за 2.0 %, пивото за 1.0 %, минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук, виното за 0.2 %. Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај воздухопловниот патнички транспорт за 13.3 %, туристичките пакет-аранжмани за 6.4 %, велосипедите за 1.3 %, книгите за 1.1 %“, наведува Државниот завод за статистика.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
видео емисиипред 15 минути

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска | Женски прашања

Македонијапред 6 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 11 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rritje e harxhimeve të jetës- më së shumti janë shtrenjtuar, çokollatat, mjalti, vaji, buka

Објавено

на

Sipas të dhënave të dhënave të Entit shtetëror për statistika, indeksi i harxhimeve të jetës në Tetor 2021, në krahasim me muajin e kaluar , është 100.5, kurse indeks i çmimeve në pakicë 100.0.

Rritje e indeksit të harxhimeve të jetës në Tetor 2021, në krahasim me muajin e kaluar, është vërejtur tek sheqeri, marmelata, mjalti, çokollatat dhe produktet e ëmbëltoreve për 2.5%, vaji për 2.3%, buka dhe drithërat për 1.8%, mishi për 1.7%, produktet ushqimore, të pa përmendura në vend tjetër për 1.2%, qumështi për 0.7%, djathi dhe gjiza për 0.5%, peshku dhe frutat e detit, punët e nxehta për 0.3%.

Në tetor, gjithashtu, rritje e indekseve të harxhimeve të jetës është shënuar edhe te gazi për amvisëri për 9.2%, karburantet e lëngshme për amvisëri për 5.2%, karburantet dhe vaje për automjete personale për 4.3%, restorantet, kafeteritë dhe ngjashëm për 2.0%, këpucëve për 1.6%, shërbimeve shtëpiake dhe shërbimet për amvisëri për 1.5%, shërbimet për mirëmbajtje dhe rregullime të vendbanimeve, karburantet e ngurta për amvisëri, stoli, orë për 1.1% etj.

“Zvogëlimi i indeksit të harxhimeve të jetës në Tetor 2021, në krahasim me muajin paraprak, është vërejtur tek perimet e freskëta dhe të ftohta, përveç patateve dhe te rrënjët e tjera për 2.9%,  frutat e freskëta dhe të ftohta për 2.0%, birra për 1.0%, uji mineral, pijet e gazuara, lëngjet e frutave dhe perimeve, vera për 0.2%. Gjithashtu, zvogëlim të indekseve të harxhimeve të jetës është shënuar edhe tek transporti ajror dhe ujor për 13.3%, paketë aranzhmanet turistike për 6.4%, biçikletat për 1.3%, librat për 1.1%”, thekson Enti shtetëror për statistika.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена