Поврзи се со нас

Гостивар

Промовирани нови кабинети во техничкото училиште во Гостивар

Објавено

на

Учениците и професорите во средното техничко училиште во Гостивар добија нови пет опремени кабинети за поквалитетно изведување на наставниот процес. Се работи за кабинети по електро-техника, електро-механика, по ликовна уметност, и за јазици. По тој повод, училиштето денес го посети градоначалникот, Арбен Таравари.

„Посебно задоволство ми е да го посетам средното техничко училиште. Училиштата во Гостивар добиваат достоинствен изглед и може да речам дека со основните и средни училишта сме лидери во земјава, што ме прави особено горд. Овде промовираме пет нови кабинети, современо опремени, со смарт табли и се друго што им е потребно на професорите и учениците. Целото училиште има ново осветлување, направени се и други зафати, а се најавува и една инвестиција од 450.000 евра, што ќе се реализира наскоро.“, рече градоначалникот.

Директорот на училиштето Бесир Салиу се заблагодари на поддршката од општината, потврдувајќи дека и во наредниот период како управа ќе работат во подобрување на условите за настава.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Të promovuara kabinete të reja në shkollën teknike në Gostivar

Објавено

на

Nxënësit dhe mësimdhënësit në shkollën e mesme teknike në Gostivar morën pesë kabinete të reja të pajisura për mbarëvajtjen e procesit mësimor. Këto janë kabinete për inxhinieri elektrike, elektromekanikë, arte të bukura dhe gjuhë. Me atë rast, sot shkollën e ka vizituar kryetari i komunës, Arben Taravari.

“Për mua është kënaqësi e veçantë të vizitoj shkollën e mesme teknike. Shkollat ​​në Gostivar po marrin një pamje dinjitoze dhe mund të them se me shkollat ​​fillore dhe të mesme jemi lider në vend, gjë që më bën veçanërisht krenar. Këtu po promovojmë pesë kabinete të reja, të pajisura në mënyrë moderne, me tabela smart dhe gjithçka tjetër që u nevojitet mësuesve dhe nxënësve. E gjithë shkolla ka ndriçim të ri, janë bërë intervenime të tjera dhe është paralajmëruar një investim prej 450 mijë eurosh, i cili do të realizohet së shpejti”, tha kryetari.

Drejtori i shkollës Besir Saliu falënderoi mbështetjen nga komuna, duke konfirmuar se në periudhën e ardhshme si administratë do të punojnë për përmirësimin e kushteve të mësimdhënies.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска

Популарно изминативе 100 дена