Поврзи се со нас

Гостивар

Протест на вработените во администрација во Гостивар, бараат линеарно зголемување на платите

Објавено

на

Вработените во управи, министерства, агенции, фондови, општини и судови денес протесираа со предупредувачки двочасовен прекин на работата. Рекоа дека на овој начин искажуваат незадоволство  од  непочитување на Законот за минимална плата во управата и правосудството и дека бараат исплата на минимална плата и линеарно зголемување на останатите плати за 2.806 денари.

„Ние вработените во управата и правосудството, низ годините нанзад немаме добиено никакво зголемување на нашите плати, а сведоци сме дека од Владата за одредени сектори во последните две години драстично ги зголеми платите. Платата за месец март се исплаќа по старо, но кој ќе ја сноси одговорноста за непочитувањето на Законот за минимална плата? Дали ние вработените во управата и правосудството ќе останеме единствени во државата кои ќе примаат плата под минималната плата? Од тие причини бараме исплата на минималната плата веднаш на сите вработени, кои и во овој момент се под минималната плата и линеарно зголемување на сите останати плати во износ од 2.806 денари“, истакна  Борче Брајковски, од синдикалната организација на ФЗОМ во Гостивар.

Поголемиот дел од вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување и на Фондот за пензиско осигурување излегоа на протестот и искажаа поддршка на барањата.

Протест со двочасовен прекин на работата имаше и општинската администрација. Вработените во локалната самоуправа беа излезени во периодот од 10 до 12 часот пред зградата на општината.

На ист начин протестираа и вработените во Центарот за вработување и други јавни служби.

Претседателот на Синдикатот на УПОЗ Трпе Деановски во изјава за медиумите обелодени дека во одредени институции има притисок врз вработените поради што тие не се надвор од работните места, но се организирани и протестираат со прекин на работата внатре во институциите.

Протест е најавен и утре (петок) од 10 до 12 часот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 6 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 8 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 9 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 10 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 12 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 13 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 14 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 15 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 15 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 16 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 17 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 17 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 18 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Protestë e të punësuarve në administratën në Gostivar, kërkojnë rritje lineare të pagave

Објавено

на

Punonjësit e administratave, ministrive, agjencive, fondeve, bashkive dhe gjykatave kanë protestuar sot me paralajmërim për dy orë ndërprerje të punës. Ata thanë se në këtë mënyrë shprehin pakënaqësi për mos respektimin e Ligjit për pagë minimale në administratë dhe gjyqësor dhe se kërkojnë pagesën e pagës minimale dhe rritje lineare të pagave tjera për 2.806 denarë.

“Ne të punësuarit në administratë dhe në drejtësi, ndër vite nuk kemi pasur rritje të pagave dhe jemi dëshmitarë se Qeveria në dy vitet e fundit ka rritur në mënyrë drastike paga në sektorë të caktuar. Paga për muajin mars paguhet si zakonisht, por kush do të mbajë përgjegjësi për mosrespektimin e Ligjit për pagën minimale? A do të mbetemi ne punonjësit e administratës dhe gjyqësorit të vetmit në vend që do të marrim një pagë nën pagën minimale? Prandaj kërkojmë pagesën e pagës minimale menjëherë për të gjithë punëtorët, të cilët aktualisht janë nën pagën minimale dhe rritje lineare të të gjitha pagave tjera prej 2.806 denarë”, tha Borçe Brajkovski, nga Sindikata e FSSH-së në Gostivar.

Shumica e punonjësve në zyrat rajonale të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore dhe Fondit të Sigurimeve Pensionale kanë dalë në protestë dhe kanë shprehur mbështetje për kërkesat.

Edhe administrata komunale ka protestuar me dy orë ndërprerje të punës. Punonjësit e vetëqeverisjes lokale kanë dalë në periudhën prej orës 10 deri në 12 para ndërtesës së komunës.

Në të njëjtën mënyrë protestuan edhe të punësuarit në Qendrën për punësim dhe shërbime tjera publike.

Kryetari i Sindikatës së UPOZ-it Trpe Deanovski në një deklaratë për media ka bërë të ditur se në institucione të caktuara ka presion ndaj punëtorëve sepse nuk janë pa punë, por janë të organizuar dhe protestojnë duke ndërprerë punën brenda institucioneve.

Protesta është paralajmëruar edhe nesër (e premte) nga ora 10 deri në 12:00.

Популарно изминативе 100 дена