Поврзи се со нас

Гостивар

Протест на вработените во администрација во Гостивар, бараат линеарно зголемување на платите

Објавено

на

Вработените во управи, министерства, агенции, фондови, општини и судови денес протесираа со предупредувачки двочасовен прекин на работата. Рекоа дека на овој начин искажуваат незадоволство  од  непочитување на Законот за минимална плата во управата и правосудството и дека бараат исплата на минимална плата и линеарно зголемување на останатите плати за 2.806 денари.

„Ние вработените во управата и правосудството, низ годините нанзад немаме добиено никакво зголемување на нашите плати, а сведоци сме дека од Владата за одредени сектори во последните две години драстично ги зголеми платите. Платата за месец март се исплаќа по старо, но кој ќе ја сноси одговорноста за непочитувањето на Законот за минимална плата? Дали ние вработените во управата и правосудството ќе останеме единствени во државата кои ќе примаат плата под минималната плата? Од тие причини бараме исплата на минималната плата веднаш на сите вработени, кои и во овој момент се под минималната плата и линеарно зголемување на сите останати плати во износ од 2.806 денари“, истакна  Борче Брајковски, од синдикалната организација на ФЗОМ во Гостивар.

Поголемиот дел од вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување и на Фондот за пензиско осигурување излегоа на протестот и искажаа поддршка на барањата.

Протест со двочасовен прекин на работата имаше и општинската администрација. Вработените во локалната самоуправа беа излезени во периодот од 10 до 12 часот пред зградата на општината.

На ист начин протестираа и вработените во Центарот за вработување и други јавни служби.

Претседателот на Синдикатот на УПОЗ Трпе Деановски во изјава за медиумите обелодени дека во одредени институции има притисок врз вработените поради што тие не се надвор од работните места, но се организирани и протестираат со прекин на работата внатре во институциите.

Протест е најавен и утре (петок) од 10 до 12 часот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Protestë e të punësuarve në administratën në Gostivar, kërkojnë rritje lineare të pagave

Објавено

на

Punonjësit e administratave, ministrive, agjencive, fondeve, bashkive dhe gjykatave kanë protestuar sot me paralajmërim për dy orë ndërprerje të punës. Ata thanë se në këtë mënyrë shprehin pakënaqësi për mos respektimin e Ligjit për pagë minimale në administratë dhe gjyqësor dhe se kërkojnë pagesën e pagës minimale dhe rritje lineare të pagave tjera për 2.806 denarë.

“Ne të punësuarit në administratë dhe në drejtësi, ndër vite nuk kemi pasur rritje të pagave dhe jemi dëshmitarë se Qeveria në dy vitet e fundit ka rritur në mënyrë drastike paga në sektorë të caktuar. Paga për muajin mars paguhet si zakonisht, por kush do të mbajë përgjegjësi për mosrespektimin e Ligjit për pagën minimale? A do të mbetemi ne punonjësit e administratës dhe gjyqësorit të vetmit në vend që do të marrim një pagë nën pagën minimale? Prandaj kërkojmë pagesën e pagës minimale menjëherë për të gjithë punëtorët, të cilët aktualisht janë nën pagën minimale dhe rritje lineare të të gjitha pagave tjera prej 2.806 denarë”, tha Borçe Brajkovski, nga Sindikata e FSSH-së në Gostivar.

Shumica e punonjësve në zyrat rajonale të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore dhe Fondit të Sigurimeve Pensionale kanë dalë në protestë dhe kanë shprehur mbështetje për kërkesat.

Edhe administrata komunale ka protestuar me dy orë ndërprerje të punës. Punonjësit e vetëqeverisjes lokale kanë dalë në periudhën prej orës 10 deri në 12 para ndërtesës së komunës.

Në të njëjtën mënyrë protestuan edhe të punësuarit në Qendrën për punësim dhe shërbime tjera publike.

Kryetari i Sindikatës së UPOZ-it Trpe Deanovski në një deklaratë për media ka bërë të ditur se në institucione të caktuara ka presion ndaj punëtorëve sepse nuk janë pa punë, por janë të organizuar dhe protestojnë duke ndërprerë punën brenda institucioneve.

Protesta është paralajmëruar edhe nesër (e premte) nga ora 10 deri në 12:00.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена