Поврзи се со нас

Гостивар

Први внатрепартиски избори за претседател на СДСМ – Во Гостивар се гласа на 5 избирачки места

Објавено

на

  Членовите на СДСМ денеска избираат претседател на партијата на први директни, внатрепартиски избори. Единствен кандидат е актулениот премиер и прв човек на партијата Зоран Заев.

  Во Гостивар внатрепартиските избори се одржуваат на 5 избирачки места, а право на глас имаат 1.200 социјалдемократи од гостиварскиот огранок. Се гласа со помош на новите електронски картички и документ за идентификација.

  Општинскиот огранок на владејачката партија од Гостивар потсетува деа ова е историски ден за партијата и најава за целосна демократизација, дека се преземени сите неопходни мерки за уредување на гласачките места согласно со препораките за здравствена заштита од Ковид 19 и дека изборниот процес се одвива по строго утврдени протоколи за заштита од коронавирусот.

  „Ова се првите непосредни избори, кои се историски ден за демократијата во партијата и најава за уште поголема демократизација на партијата. Во изминатите години владеење докажавме дека правото на избор, прифаќњето на критиката, почитувањето на различностите, слободата на говор и сите аспекти на демократијата, ги негуваме и унапаредуваме. Преземени се сите неопходни мерки за уредување и непречено одвивање на изборниот процес на гласачките места согласно со препораките за здравствена заштита од Ковид 19“, изјави Станиша Матески, претседател на ОО СДСМ Гостивар.

  Изборите се спроведуваат во сите 80 општински организации на СДСМ од страна на општински изборни комисии и избирачки одбори, на вкупно 237 избирачки места, кои се отворени од 08 до 19 часот. Пријавени за гласање се 68.999 членови на партијата.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 10 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 13 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 15 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 17 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 18 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 20 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 21 час

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!