fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Објавено

на

Луѓето меѓусебно се разликуваат по бојата на кожата, полот, возраста, изгледот, но постојат работи кои се заеднички за сите нас. Еве неколку интересни факти од областа на психологијата, кои важат за секоја личност и кои можат да помогнат за подобро да се разбереме самите себе, но и другите.

 • Во просек 66 дена му се потребни на човек, да создаде некоја нова навика;
 •  Со затворени очи полесно помниме информации;
 •  Мозокот и желудникот се тесно поврзани, затоа некои емоции се одразуваат на работата на желудникот, на пример загриженост;
 •  Ако ги запишуваме нашите соништа, побрзо ќе ги оствариме;
 •  Семејството и блиските пријатели се најважен извор за среќно детство;
 •  Способноста да се размислува за тоа како ние размислуваме е знак за висока интелегенција;
 •  Во секоја личност се комбинираат три поединци: оној, за кого самата личност мисли дека е, оној за кого останатите го сметаат и оној кој навистина е;
 •  Од сите човечки сетила мирисот е најтесно поврзан со памтењето;
 •  Многу е лесно да се доминира над соговорникот, ако зборуваме со смирен и тивок глас. Особено во конфликт;
 •  Луѓето кои умеат да кажат БЛАГОДАРАМ се многу посреќни и позадоволни;
 •  Најефективен начин за памтење информации е пауза од 10 минути после 30 до 50 минути учење;
 •  Однесувањето на вљубен човек е слично на однесувањето на нервно оболен човек;
 •  Ако пред испит на лист хартија ги запишете сите свои искуства, тоа ќе ви помогне да освоите повеќе бодови;
 •  Недостаток на сон предизвикува раздразнетост и го зголемува ризикот од депресија;
 •  Пет најраспространети ноќни кошмари се паѓање, прогонување, парализираност, доцнење и смрт на блиска личност;
 •  Човек брзо донесува одлуки кога треба да оди во тоалет.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!