Поврзи се со нас

Гостивар

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Објавено

на

Во завршна фаза се градежните работи во дворот на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во село Леуново, кои се спроведуваат со цел заштита на културното и црковно наследство на кое се горди жителите од овој крај, односно продолжување на животот век на црквата стара речиси шест века.

Деценискиот проблем кој ја загрозуваше црквата во ова планинско село, со навлегување на водата во внатрешноста на објектот предизвкувајќи опасност од оштетувања и распаѓање на ѕидовите и фреските во внатрешноста е целосно саниран. Останува да се направи уште партерното уредување на дворот кое е предвидено за после зимата.

Со консултации и дозвола од Управата за заштита на културното наследство, МПЦ-ОА, Тетовско-гостиварска епархија, преку соодветно изготвен план и надзор со последните зафати беше проектирана и изработена целосна дренажа околу црквата како примарна заштита од влагата и од неповолните надворешни влијанија, поплочување со камени плочи на патеките околу црквата и изработка на 50 метарски армирано бетонски потпорен ѕид со што целиот објект е статички зајакнат, како велат директно инволвираните во рабоата, за најмалку 100 наредни години.

По тој повод во име на Тетовско-гостиварската епархија, жителите на Леуново и сите добронамерници во знак на неизмерна благодарност за реализираните работи и грижата за овој верски објект му доделија благодарница на Димитрије Лазарески, домаќин и претседател на Црковниот одбор во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Леуново.

За несебичен придонес во последните градежни работи благодарница му беше доделена и на Зоран Јосифоски.

Според одредени мислења црквата потекнува од пред XIV век, но точниот датум не е прецизно утврден. Во црквата постои Леуновско евангелие кое според водените знаци потекнува од 1537 година.

Жителите низ годините инвестирале многу во иконостасот и олтарот, фреските и длаборезот се изработени од самите Леунчани. Во Леуново уште од XIV век се појавиле првите мајстори-зографи. Во поново време жителите и сите кои потекнуваат од овој крај се грижат и вложуваат труд и средства за одржување на храмот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 32 минути

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 1 час

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 2 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 3 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 3 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 3 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 14 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 15 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 18 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 19 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 19 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 20 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Вестипред 20 часа

„Ги запознаваме ретките болести 2023“: Карнитин палмитоилтрансфераза 2 недостаток/Carnitine palmitoyltransferase (CPTII) deficiency

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена