Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Знаци дека ни недостасуваат омега-3 масни киселини

Објавено

на

Oмега-3 масните киселини се неопходни за одржување на нашето здравје. Исто така, неодамнешно истражување на оваа тема покажало дека огромното мнозинство жени имаат недостаток на оваа хранлива материја во телото, што резултира со непријатни промени. Нашето тело може да ни каже дека имаме недостаток на омега-3 масни киселини на неколку различни начини.

Иритација и сувост на кожата

Ако на нашето тело му недостасуваат омега-3 масни киселини, едно од првите места што ќе го забележиме е нашата кожа. На пример, чувствителна, сува кожа или дури и невообичаено зголемување на акните може да биде знак за недостаток на оваа хранлива материја кај некои луѓе. Имено, омега-3 масните киселини ја подобруваат состојбата на кожата, го спречуваат губењето на влажноста и ја штитат од иритации кои можат да доведат до сувост, чешање или црвенило.

Кршлива коса

Исто како што омега-3 масните киселини помагаат да се задржи влагата во нашата кожа, тие исто така помагаат во одржувањето на нашата коса здрава. Промените во текстурата, интегритетот и густината на косата, како што се необјаснета кршливост, опаѓање или сувост, може да укажуваат на недостаток на оваа важна хранлива материја.

Проблеми со очите

Истражувањата покажуваат дека омега-3 масните киселини го штитат здравјето на очите, а доколку има недостаток од нив можни се проблеми како суви очи и глауком. Ова, објаснуваат експертите, се само дел од болестите чија појава може да се спречи со редовно консумирање на храна богата со омега-3 масни киселини.

Намалена концентрација

Иако овој заеднички проблем може да се појави од многу различни причини, истражувањата спроведени на оваа тема јасно покажуваат дека недостатокот на омега-3 масни киселини во телото често доведува до големи проблеми со концентрацијата.

Болка или вкочанетост во зглобовите

Вообичаено е да се доживее болка и вкочанетост во зглобовите како што старееме. Ова може да биде поврзано со состојба наречена остеоартритис, во која се распаѓа ‘рскавицата што ги покрива коските. Исто така, понекогаш овој феномен може да се поврзе со воспалителна автоимуна состојба наречена ревматоиден артритис. Сепак, некои студии имаат покажано дека недостатокот на омега-3 масни киселини, исто така, може да предизвика болка или вкочанетост во зглобовите. Додатоците на омега-3 масни киселини може да помогнат да се намали активноста на болеста кај луѓето со артритис, како и да се ублажат нивните симптоми.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 7 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 9 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 12 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 16 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена