Поврзи се со нас

Македонија

Синдикат на културата: Се прекршува Законот за работни односи во културата

Објавено

на

Синдикатот на културата на Република Македонија преку писмено соопштениет информира дека во дел од институциите каде што е веќе исплатена платата за јануари, не ги почитувале измените во Законот за работни односи, а додека работата на одредени категории на вработени што се одвива во недела не е исплатена.

Според СКРМ, ова е грубо прекршување на Законот за работни односи од страна на Министерството за култура и дел од институциите. Од Синдикатот итно бараат јавно објаснување од страна на Министерството за култура зошто се прекршува Законот за работни односи и кога и како ќе биде надминат проблемот со недела како неработен ден.

Од СКРМ од Министерството за култура бараат да утврди одговорност кај сите директори на институциите кои го прекршиле Законот за работни односи, инаку во спротивно, како што велат, ќе започнат правни постапки за заштита на правата на вработените во културата.

– Ве известуваме дека во дел од институциите од културата не е исплатена платата за месец јануари поради тоа што нивните пресметки за плата се направени согласно последните измени на Законот за работни односи за недела како неработен ден, па Министерството за култура очигледно не знае како да ги процесира. Другиот дел од институциите каде што е веќе исплатена платата за јануари, не ги почитувале измените во Законот, па така работата на одредени категории на вработени која што се одвива во недела не е исплатена, се наведува во соопштението на Синдикатот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 4 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 5 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 8 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 9 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 10 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 11 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 12 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 12 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 13 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 14 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 15 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 16 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 16 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Бизниспред 1 ден

Локални избори 2022пред 5 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Sindikat i kulturës: Shkelet ligji për marrëdhënie të punës në kulturë

Објавено

на

Sindikata e Kulturës së Republikës së Maqedonisë me anë të një komunikate me shkrim njofton se në disa nga institucionet ku tashmë është paguar paga për muajin Janar, nuk i kanë respektuar ndryshimet në Ligjin për marrëdhënie pune, ndërsa puna e disa kategorive të punonjësve që zhvillohet të dielën nuk paguhet.

Sipas SKRM-së, kjo është shkelje e rëndë e Ligjit për marrëdhënie të punës nga Ministria e Kulturës dhe disa nga institucionet. Nga Sindikata kërkohet urgjentisht sqarim publik nga Ministria e Kulturës pse shkelet Ligji për Marrëdhëniet e Punës dhe kur dhe si do të tejkalohet problemi me të dielën si ditë jopune.

Nga SKRM-ja kërkohet nga Ministria e Kulturës që të vendosë përgjegjësi me të gjithë drejtorët e institucioneve që kanë shkelur Ligjin për Marrëdhëniet e Punës, në të kundërtën, siç thonë ata, do të fillojë procedura ligjore për mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve në kulturë.

  • Ju njoftojmë se në disa nga institucionet e kulturës nuk është bërë pagesa e pagës për muajin Janar për shkak se përllogaritjet e pagave janë bërë në përputhje me ndryshimet e fundit të Ligjit të Punës për ditën e dielë si ditë jo pune, kështu që Ministria e Kulturës padyshim që nuk di si të përpunojë. Pjesa tjetër e institucioneve ku tashmë është paguar paga për muajin Janar, nuk i kanë respektuar ndryshimet e Ligjit, kështu që puna e kategorive të caktuara të punëtorëve që bëhet të dielën nuk paguhet, thuhet në njoftimin e sindikatës.

Популарно изминативе 100 дена