Поврзи се со нас

Гостивар

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

Објавено

на

  Со полагање цвеќе на споменикот на Чеде Филиповски – Даме во Гостивар, денес се одбележа 23 Октомври денот на Македонската револуционерна борба. Пред присутните кои се собраа на плоштадот во Гостивар се обрати претседателот на ОО Сојуз на Борци – Гостивар Ратко Ѓиноски. Кој ги потсети присутните на Внатрешната македонска револуционерна организација, формирањето и нејзиното значење до ден денес.

  „На денешен ден пред 127 години, се одржа оснивачкиот состанок на МРО во станот на Христо Ботанџиев во Солун. Целта на организацијата била да се бори за автономна Македонија под прогласот „Македонија на Македонците“. Круна на дејноста на таа плејада револуционери беше Илинденското востание, кое претставува значајна историска етапа во борбата на македонскиот народ за национално ослободување со сопствени сили и сопствена држава оставајќи зад себе трајни идеали за македонска слобода. Преку победоносната НОАВМ граѓаните на Македонија ќе го дочекаат и вториот Илинден, 2 август 1944, кога се удрени темелите на денешната македонска држава. Нека им е вечна слава на генерациите револуционери паднати за слободата на Македонија“, наведе во рефератот претседателот на ОО Сојуз на Борци – Гостивар, Ратко Ѓиноски.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Ковид извештај на МЗ за последни 24 часа

  Гостиварпред 4 часа

  Собир во чест на мавровецот г.г. Доситеј II – возобновената камбана на црквата Св.Никола Летен биеше за јубилејот

  Спортпред 5 часа

  КК Гостивар ја пречекува екипата на Академија ФМП (19 часот)

  Вестипред 6 часа

  Спречен обид за атентат врз Ердоган, јавуваат турски медиуми

  Гостиварпред 8 часа

  Акција во Гостивар и Тетово-Возеле пијани, ќе платат „дебели“ казни и остануваат без дозвола

  Занимливостипред 9 часа

  Што стилот на облекување кажува за човекот?

  Македонијапред 21 час

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 24 часа

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 1 ден

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 1 ден

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Македонијапред 1 ден

  8 декември неработен ден за сите граѓани

  Македонијапред 1 ден

  Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 2 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!