Поврзи се со нас

Вести

Специјалист за инфективни болести на Универзитетот во Калифорнија објави табела за ефикасност на вакцините

Моника Ганди, инфектолог од Универзитетот во Калифорнија во Сан Франциско, на својот Твитер профил објави табела со приказ на резултатите од клиничките испитувања на шесте најпознати вакцини ковид-19 – Модерна, Фајзер, АстраЗенека, Џонсон и Џонсон, НоваВакс и руски Спутник В.

Објавено

на

Табелата има 8 колони и го покажува механизмот на дејство на секоја вакцина, добиената доза, бројот на лица тестирани за време на клиничките испитувања, ефективноста на заштитата од хоспитализација и смрт, ефективноста на заштитата од тешка болест (не бара хоспитализација) и ефективноста против полесни болести, пренесува N1 Загреб.

Најважна во табелата е колоната број 6 (обележана со жолто), нагласува д-р Ганди. Имено, според клиничките испитувања, сите шест вакцини обезбедуваат 100% заштита од хоспитализација, односно смрт.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена