Na ndiqni në:

Lajme

Shqiptarët e shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e alfabetit shqip

Botuar

  • македонски јазик

Qytetarët e nacionalitetit shqiptar sot e shënojnë Ditën e alfabetit shqip.

Në këtë datë (22 Nëntor) 1908 është mbajtur Kongresi i Manastirit, në të cilin ka qenë i unifikuar alfabeti shqip. Në kongresin në të cilin kanë marrë pjesë 50 delegatë, ka qenë i miratuar vendimi të pranohet larinishtja me disa ndryshime të shkronjave të adaptuara në veçoritë e gjuhës shqipe. Për kryetar të Kongresit ka qenë i zgjedhur Mit’hat Frashëri, kurse nënkryetarë kanë qenë Luigj Gurakuqi dhe Gjergj Qiriazi, motra e të cilit, Parashqevi Qiriazi, ka qenë gruaja e vetme në kongres. Qiriazi e kanë botuar edhe abetaren e parë me alfabet të unifikuar për nevojat e shkollave. Alfabeti i pranuar në Kongresin e Manastirit sot përdoret gjithkund ku jeton popullatë shqiptare.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!