fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Mario Krajoski nga Gostivari me medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës

Botuar

  • македонски јазик

Mario Krajoski nga Gostivari fitoi medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare në Matematikë Financiare dhe Çështje Aktuariale (OFMA 2022). Krajoski, nën mentorimin e profesoreshës Ana Koceska, ishte një nga 25 pjesëmarrësit nga Maqedonia në Lojërat Olimpike, të cilët garuan në njohuri me garues nga disa vende. Ky është një nga një sërë suksesesh në fushën e matematikës së të riut nga Gostivari, i cili është nxënës në shkollën e mesme teknike në Gostivar.

Krajoski vitin e kaluar fitoi medalje të bronztë në finalen e Kupës Ndërkombëtare të Matematikës që u mbajt në kategorinë e seniorëve, niveli i avancuar, ku morën pjesë 11 shtete me mbi 700 pjesëmarrës.

Më parë është kurorëzuar me çmime në olimpijadën shtetërore, si dhe në gara komunake dhe regjionale për matematikë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена