Na ndiqni në:

Maqedoni

Në 2022-shin katër fundjavë festash të vazhduara për të gjithë qytetarët

Botuar

  • македонски јазик

Në vitin 2022 qytetarët e Maqedonisë do të kenë katër fundjavë të zgjatur. Nga gjithësej 11 ditë jopune për të gjithë qytetarët, pesë janë të lidhura me fundjavën, por dy festa janë ditë jopune në të njëjtën ditë. Vitin e kaluar kishte pesë fundjavë të zgjatur pushimi, dhe në 2020 gjashtë.

Fundjava e parë e zgjatur për të gjithë qytetarët do të jetë gjatë festave të Krishtlindjeve, kur ditë jopune është data 7 janar, e premte.

Dita e dytë jopune që shkrihet me fundjavën është 25 Prilli (e hënë), dita e dytë e festës krishterë Pashkëve. Fundjavë e zgjatur do të ketë për datën 1 maj, e cila bie të dielën, për shkak të së cilës dita jopune është e hënë, 2 maj. Në këtë ditë është edhe festa e Fitër Bajramit.

Fundjava e fundit e pushimeve të zgjatura është në tetor. Ditë jopune me rastin e Ditës së Luftës Revolucionare Maqedonase, 23 tetor, është e hënë, 24 tetor.

Për të gjithë qytetarët ditë jo pune janë 1 janari (e shtunë) Viti i Ri, 24 maji (e martë), Shën Kiirili dhe Metodij, dita e iluministëve sllavë, 2 gushti (e martë), dita e Republikës, 8 shtatori (e enjte), dita e pavarësisë, 11 tetori (e martë), dita e kryengritjes popullore dhe 8 dhjetori (e enjte), Shën Klimenti i Ohrit.

Për qytetarët e fesë ortodokse ditë jo pune janë edhe 6 janar (e enjte), mbrëmja e Krishtlindjes, një ditë para Krishtlindjeve, 19 janar (e mërkurë), epifania (epifania), 22 prilli (e premte), e premtja e mirë, e premtja para Pashkëve, 10 qershor (e premte), Rrëshajët, e premte para Rrëshajëve, 28 gusht (e diel), Fjetja e Hyjlindëses (Nënës së Madhe të Zotit).

Për qytetarët e fesë katolike ditë jo pune janë edhe 18 prilli (e hënë), Pashkët, dita e dytë e Pashkëve, 1 nëntori (e martë), festa e të gjithë shenjtorëve, 25 dhjetori (e diel), dita e parë e Krishtlindjeve.

Për qytetarët e fesë myslimane, ditë jo pune është edhe data 9 korrik (e shtunë) Kurban Bajrami, dita e parë e Kurban Bajramit.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена