Поврзи се со нас

Рецепти

Супер едноставна чоколадна торта

Објавено

на

Ретко кој има време во динамичното секојдневие да застане во кујна и да подготви некој комплициран десерт. Сепак, желбата за сладок и домашен десерт можете да ја задоволите со оваа супер едноставна чоколадна торта за која не се потребни многу состојки или алатки за подготовка, туку потребен ви е само еден сад, жица за матење и сад за печење.

Состојки:

2 шолји бел шеќер

1 и ¾  шолја обично бело брашно

¾ шолја какао во прав

2 јајца

1 шолја млеко

1 шолја зовриена вода

Половина шолја масло

1 и пол лажичка прашок за пециво

1 и пол лажичка сода бикарбона

1 лажичка сол

2 лажички арома ванила

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 ° C. Садот за печење подмачкајте го и побрашнете го. Во еден сад измешајте шеќер, брашно, какао, прашок за пециво, сода бикарбона и сол. Додадете ги јајцата, млекото, маслото и ванилата и мешајте со жица за матење 2 минути. Сега додадете ја зовриената вода и измешајте. Истурете ја смесата во сад и печете 30 до 35 минути – проверете дали е готово со методот на чепкалка за заби, ако излезе чиста од колачот, можете да ја исклучите рерната.

Оставете да се излади во сад 10 минути, а потоа можете да уживате во десертот и да го збогатите со сладолед од ванила.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена