Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Три придобивки од здравиот модар патлиџан

Објавено

на

Добро подготвеното јадење со модар патлиџан се заснова на неговиот благ вкус и нежна, свиленкаста текстура. Исто така знаеме дека е задолжителен додаток на секој домашен ајвар.  А дали знаевте колку е здрав модриот патлиџан?

Овој познат виолетов зеленчук содржи антоцијани, природен растителен пигмент кој го има и во бобинките, а му прават добро на нашето тело. Модриот патлиџан е полн и со растворливи влакна, кои играат улога во намалувањето на холестеролот и одржувањето на шеќерот во крвта.

А овие се некои од главните здравствени придобивки од користењето на модар патлиџан и доколку досега не сте го направиле тоа, вклучете го во вашата исхрана.

Модриот патлиџан има многу растворливи влакна

На повеќето здрави возрасни жени им требаат 25 грама растителни влакна дневно (38 грама за мажи), а модриот патлиџан во една шолја исечен ви дава 2,5 грама влакна.

Правилниот, редовен внес на влакна од различни растителни извори (зеленчук, овошје, интегрални житарки, мешунки, јаткасти плодови и семки) е корисен за управување со здравото ниво на холестерол, нивото на шеќер во крвта и функцијата на цревниот микробиом. А јадењето пет до 10 грама растворливи влакна дневно може да помогне во намалувањето на холестеролот.

Од влакната присутни во модриот патлиџан, околу 20 проценти се растворливи влакна кои му помагаат на вашето тело да се ослободи од холестеролот кој инаку би се реапсорбирал и би се складирал во телото. Влакната се важни за здраво движење на дебелото црево и ги поддржуваат здравите цревни бактерии.

Растворливите влакна, исто така, можат да помогнат во контролата на нивото на шеќер во крвта со забавување на варењето и апсорпцијата на јаглени хидрати.

Тие се извор на калиум

Модриот патлиџан му обезбедува на вашето тело калиум, суштински минерал кој игра улога во одржувањето на крвниот притисок во здрав опсег.

Јадењето храна богата со калиум може да им помогне на крвните садови да се релаксираат, што го намалува крвниот притисок.

Освен тоа, калиумот го спречува дејството на натриумот, кој го зголемува крвниот притисок. Кога калиумот од храната ќе влезе во вашиот крвоток, вашите бубрези на крајот отстрануваат повеќе натриум од крвта, што пак го намалува крвниот притисок.

Модриот патлиџан е добар извор на манган

Модриот патлиџан е исто така извор на манган, кој помага при метаболизмот на јаглени хидрати и масти, процес кој вашето тело го користи за разградување на компонентите на храната, како што се јаглени хидрати и масти, за да ги користи како енергија. Телото користи манган за да произведе ензими кои ги разградуваат јаглехидратите и мастите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 10 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 12 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 13 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 15 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 16 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 16 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 17 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 19 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 19 часа

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена