Поврзи се со нас

Македонија

УЈП веќе нема да праќа сметки за радиодифузна такса

Согласно Законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кој се укинува радиодифузната такса, од УЈП информираа дека ќе прекинат со достава на решенија за утврдување на оваа јавна давачка. Последно ќе биде решението за месец Септември 2017.

„Граѓаните и фирмите (обврзниците за РДТ) имаат обврска да извршат плаќање на сите заостанати долгови по Решенија за РДТ за периодот Јанури 2011 година заклучно со Септември 2017 година. За сите специфични случаи, а со цел уредно затворање на финансиските картици кои УЈП ги води за обврзниците на РДТ , ќе бидат објавени дополнителни информации на веб страницата на УЈП“, известуваат од Управата.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 43 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 2 часа

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!