Поврзи се со нас

Гостивар

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Објавено

на

Гостиварци денес имаа можност бесплатно да добијат медицински преглед, совети и мерење на крвниот притисок и нивото на шеќерот во крвта. Активноста ја организираа Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Гостивар, во соработка со Комисијата за здравство на општинскиот комитет, одбележувајќи го Светскиот ден на срцето, 29 Септември.

„Организираме активност по повод Светскиот ден на срцето, со цел да ги потсетиме и да ги мотивираме да се грижат за сопственото здравје, да внимаваат, да делуваат превентивно за да ги намалат ризиците од срцеви заболувања. На нашите сограѓани  им мериме крвен притисок и шеќер во крвта, зборуваме за нивната здравствена состојба и им даваме стручни совети“, рече Анета Ќироска претседателката на УЖ на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар.

Светскиот ден на срцето се одбележува и слави секоја година на 29 септември, со цел да се зголеми свеста за кардиоваскуларните болести и како да се контролираат за да се отстрани и намали нивното влијание во светот.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 13 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена