fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ви „игра“ ли окото? Еве зошто (наука наспорти митови)

Објавено

на

Треперењето на окото, медицински познато како Блефароспазам или Миохемија е присилно грчење на очниот капак. Исто така се нарекува спазам на мускулите на очите. Терминот блефароспазам всушност се однесува на било какво неправилно треперење или присилно грчење на очните капаци и неконтролирани контракции на мускулите околу очните капаци.

Некои луѓе доживуваат треперење во долниот очен капак, други пак во горниот очен капак. Грчењето на очите е многу честа појава и може да се појави на десното или левото око. Едноставно кажано, тоа е нарушување на трепкањето.

Што го предизвикува треперењето на очите?

Точните причини не се познати, но се верува дека вибрациите на очите се поврзани со абнормално функционирање на одредени нервни области лоцирани во основата на мозокот, кои ја контролираат координацијата на мускулите и движењата.

Често, симптомите на суво око се појавуваат непосредно пред или за време на вибрациите. Некои истражувања покажуваат дека сувите очи се причина за треперење.

Други причини вклучуваат:

 • Стрес
 • Иритација на рожницата или конјуктивата
 • Хумор
 • Недостаток на сон
 • Продолжено гледање во компјутерски или телевизиски екран
 • Нарушувања на нервниот систем
 • Преголем внес на кофеин (на пр. кафе, чај, кофеински сокови)

Иако треперењето на очите обично се смета за безопасен феномен, ако сте доживеале некој од следниве симптоми (подолу), консултирајте се со вашиот лекар:

 • Вибрациите на очите траат повеќе од седум дена
 • Треперењето целосно го затвора капакот и спречува нормален вид
 • Вибрациите се шират на другите делови од твоето лице
 • Ако забележите црвенило, оток и исцедок од окото
 • Горниот капак е опуштен

Како да се третира треперењето на очите?

Додека во тешки случаи дефинитивно треба да одите на лекар (за разлика од други интернет портали нема да ви понудиме никакви „лекови“ – консултирајте се со доктор), за поблаги случаи на вибрации, што главно предизвикува стрес, одмор, намален внес на кофеин, се препорачува медитација или што било друго што може да ве релаксира.

Митови поврзани со треперење на очите

Сега следува интересниот дел. Суеверија поврзани со „играњето“ на окото се познати во многу култури, а многу луѓе и денес веруваат во нив. Додека (повеќето) луѓе на Балканот веруваат дека треперењето на левото око е лоша среќа, повеќе од милијарда луѓе во Кина веруваат дека тоа е знак на среќа

Кинеска верзија
Додека треперењето во левото око укажува на среќа, треперењето во десното око се смета за лош знак. Во случај на жени, ситуацијата е обратна, вибрациите на десното око означуваат среќа, а левото лош знак. Исто така се верува дека вибрациите во долниот лев очен капак значат дека можете да очекувате да плачете или да ве озборуваат.

Индиска верзија
Во Индија, суеверието е обратно (во споредба со Кина). Десно око, добра вест. Од друга страна, лево око, несреќа.

Верзии во делови на Африка
Во некои делови на Африка, треперењето на долниот очен капак означува пролевање солзи наскоро. Кога горниот очен капак вибрира, тоа е знак дека ќе сретнете некого неочекувано. Нигеријците исто така ги следат индиски верзии на треперење на левото око и сметаат дека тоа е знак на лоша среќа.

Хавајска верзија
На Хаваите, треперењето во левото око може да сигнализира доаѓање на странец. Покрај овие верувања, постојат и некои други верзии на суеверие каде постојаното треперење на левото око може да значи и рушење во семејството.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!