fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар промовиран проектот: Развој на микро-претпријатија на жени во преку-граничната област

Објавено

на

Вчера во Гостивар беше промовиран проектот “Развој на микро-претпријатија на жени во преку-граничната област” кој го спроведува Центарот за управување со Промени (ЦУП) како водечки партнер, заедно со Институтот за човекови права (ИЧП) и Фондацијата – Егалите како партнери на македонска страна.

На промоцијата се презентираа активностите кои ќе се реализираат во склоп на овој проект, со кој се нуди техничка поддршка и разновидни бизнис советодавни услуги во процесот на основање и развој на микро-претпријатиja на жени во прекуграничната област на Полог и Елбасан.

На настанот присуствуваа жени претприемачки од Гостивар и околината, повеќето како претставници на услужниот сектор, како и неколку жени со свои идеи за започнување бизнис од производствен сектор од мал обем и/или услужен сектор. Истите имаа можност да ги претстават своите бизниси, како и да слушнат каква поддрша им се нуди преку проектот. Присуствуваа и претставници од Центарот за вработување во Гостивар, кои исто така презентираа дел од активните мерки кои нудат можност за воспоставување нови и развој на постоечки бизниси со цел подобра координација и усогласено делување со споменатиот проект. Истовемено се дискутираше за сите поголеми проблеми и пречки кои се исправаат на патот на еден добро осмислен систем за развој на микро-претпријатијата во сопственост на жени во полошкиот како и поширокиот прекуграничен регион со Албанија.

Проектот е дел од програмата за прекугранична соработка финансирана од Делегација на Европската унија. Партнер на албанската страна од границата е Центарот за компаративни и меѓународни студии од Тирана.

Периодот на импелементација на проектот е 30 месеци и се реализира во периодот од април 2018 до септември 2020.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!