Поврзи се со нас

Гостивар

Во петок и за викендите посебни правила на патот од излезот од Гостивар кон Стража и по кракот кон Маврово

Објавено

на

Со започнувањето на летната туристичка сезона од денес (први јули) до први септември годинава на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово ќе се воведе посебен сообраќаен режим за товарни моторни возила над 7 и пол тони. Според овој режим, од излезот од Гостивар кон Стража и по кракот кон Маврово,  товарните возила во петоците не ќе смеат да се движат од 15 до 22 часот, во саботите од 7 до 12 и од 18 до 24 часот и во неделите од 7 до 22 часот.  Исклучок од овие забрани ќе бидат товарните возила кои превезуваат жив добиток, лесно расиплива стока и жито и житни култури.

Секторот за внатрешни работи Тетово информира, исто така, дека доколку некое возило не ги почитува воведените забрани веднаш ќе биде исклучено од сообраќај и на возачите ќе им се изготват соодветни поднесоци, во кои е предвидена парична глоба од 45 евра во денарска противвредност.

СВР Тетово апелира до возачите на товарни возила навреме да ја проверат техничката исправност, да не тргнуваат на пат заморени и целосно да ја почитуваат постојната сообраќајна сигнализација. Ова, посебно се однесува на возилата кои ќе се движат кон туристичките центри Охрид и Маврово.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена