Поврзи се со нас

Гостивар

Во среда прва проба за бадниковата поворка во Гостивар – Пријавете ги дечињата

Објавено

на

Снегот и студот не ги спречи дечињата да бидат дел од Бадниковата поворка и со радост и песна да го најават Христовото раѓање во Гостивар во 2017 година.

И во новата 2024 година по грегоријанскиот календар во Гостивар најмалите ќе го најават Христовото раѓање со бадникова поворка низ градот.

„Со благослов на Митрополитот тетовско-гостиварски Г. Јосиф, традиционално и оваа година ќе се одржи бадниковата поворка низ градот Гостивар со која нашите најмили дечиња ќе го најават Христовото Раѓање Божиќ. За таа цел се повикуваат сите дечиња од гостиварскиот регион кои сакаат да земат учество да се пријават во соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица” во Гостивар на ден 03.01.2024 (среда) во 10 часот кога воедно ќе се оддржи првата проба.“, информираат од Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Тетовско-Гостиварска Епархија.

Дечињата како што налагаат традициите ќе ја пеат старата коледарска песна “Вечниот Бог“ во пресрет на празникот Божиќ.

Gostivarpress.mk е дел од Бадниковите поворки од самиот почеток, вака најмалите го најавуваа Христовото раѓање годините наназад:

Бадникови поворки Gostivarpress.mk – 2017 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk – 2018 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk – 2019 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk – 2020 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk – 2022 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk – 2023 година

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 47 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 21 час

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена