Поврзи се со нас

Вести

Dita e dytë e zisë për viktimat e aksidentit të autobusit

Објавено

на

Në vendin tonë është dita e dytë e zisë pas aksidentit rrugor të autobusit maqedonas në të të cilin dje në autostradën “Struma” në Bullgari kanë humbur jetën 45 pasagjerë, kurse shtatë janë të lënduar.

Qeveria dje shpalli tre ditë zie në territorin e gjithë shtetit për viktimat nga aksidenti i tmerrshëm rrugor në Bullgari.

GJatë ditëve të zisë flamuri shtetëror i të gjitha institucioneve, si dhe të zyrave përfaqësuese diplomatike të vendit tonë jashtë, janë të vendosura në gjysmë shtizë, kurse janë të animuara të gjitha ngjarjet publike.

Ditë zie për viktimat në aksidentin e autobusit është shpallur edhe në Bullgari dhe në Kosovë.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 6 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

Втор ден жалост за жртвите од автобуската несреќа

Објавено

на

Во земјава денеска е втор ден на жалост по сообраќајната несреќа на македонскиот автобус во која вчера на автопатот „Струма“ во Бугарија загинаа 45 патници, а седум се повредени.

Владата вчера прогласи тридневна жалост на територијата на целата држава за жртвите од трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија.

За време на деновите на жалост државното знаме на сите институции, како и на дипломатските претставништва на земјава во странство, се истакнати на половина копје, а одложени се сите јавни настани.

Ден на жалост за настраданите во автобуската несреќа денеска е прогласен и во Бугарија и во Косово.

Популарно изминативе 100 дена