Поврзи се со нас

Гостивар

Запалена дива депонија покрај патот Гостивар-Тетово, гореле и гуми

Објавено

на

Утрово во 8.40 часот во СВР Тетово било пријавено дека на локација во атар на селото Неготино Полошко, покрај патот Гостивар-Тетово е забележан црн и густ чад. Полициски службеници излегле на терен и констатирале дека избувнал пожар на дива депонија во кој гореле гуми и дрвени елементи. Со интервенција на Противпожарната единица Гостивар, пожарот бил целосно локализиран.

Пожарите на отворен простор се зачестени во изминатиот период. Од СВР информираат дека во последните две недели имало десетина пожари и го повторуваат апелот да не се палат огнови, стрништа и отпад за да не се предизвикуваат ризици.

Полицијата потсетува дека за предизвикување пожар, намерно или од небрежност, предвидени се ригорозни законски санкции, кои во последните инстанци предвидуваат и затворски казни од 6 месеци до 8 години, во зависност од видот на пожарите, последици и други околности.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 24 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 54 минути

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 1 час

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 5 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 24 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Објавено

на

Këtë mëngjes në orën 8.40 në SPB Tetovë ka qenë paraqitur se në lokacion afër fshatit Negotinë në Pollog, rreth rrugës Gostivar-Tetovë është vërejtur tym i zi dhe i trashë. Zyrtarë policorë kanë dalë në terren dhe kanë konstatuar se ka shpërthyer zjarr të deponisë ilegale në të cilin janë djegur gome dhe elemente të drurit. Me intervenim të Njësisë kundër zjarrit Gostivar, zjarri ka qenë plotësisht i lokalizuar.

Zjarret në hapësirë të hapur janë shpeshtuar në periudhën e fundit. Nga SPB informojnë se në dy javët e kaluara ka pasur dhjetëra zjarre dhe e përsërisin apelin që mos ndizen zjarre, kallamishte dhe mbeturina që të mos shkaktohen rreziqe.

Policia përkujton se për shkaktim të zjarrit, me qëllim ose nga pakujdesia, janë të parashikuara sanksione ligjore rigoroze, që në instancat e fundit parashikojnë edhe dënime me burg nga 6 muaj deri në 8 vite, në varësi prej llojit të zjarrit, pasojave dhe rrethanave tjera.

 

Популарно изминативе 100 дена