fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Зоран Заев прави ремонт – Разрешени потпретседатели, секретари, координатори во СДСМ

Објавено

на

Целиот извршен одбор на СДСМ, сите шест потпретседатели на партијата, генералниот, организацискиот и меѓународниот секретар, како и координаторката на Форумот на жени се разрешени вечерва на седницата на Централниот одбор на СДСМ, пренесува 24.мк

Ова го соопшти лидерот на партијата и премиер Зоран Заев по завршување на седницата заблагодарувајќи им се на сите за вршењето на досегашните функции во партијата.

„Ветивме промени, промените се случуваат. Донесовме системски и суштински промени. Јавно да им се заблагодарам на сите функциониери кои престанаа да ги вршат своите функции. На генерални секретари – Александар Кирацовски, Миле Зечевиќ, Дане Талески. На шесте потпретседатели во партијата. Ова е сериозен израз на одговорност. Тргнавме од сопствените редови. Не е точно дека само претседателите на Општинските организации се виновни. Следуваат консултации за поставување на новите органи и тела. Сега е време за уште поголема иницијатива, за подобрување на животот на граѓаните. СДСМ е најголемата партија, живее со и за граѓаните, подготвена е да се менува на подобро. Ја внесовме нашата земја во НАТО, очекуваме преговори за ЕУ. Ако тргнавме од своите редови, верувајте нема да дозволиме на никој во државата да не ги исполни очекувањата на граѓаните. Пораката ја примивме. Граѓаните испратија порака, останаа дома. Корегирајте се ако сакате поддршка. Одлуките беа едногласни. Сега со освежени капацитети за живот, очекувам експанзија, овој топол ветер што дува кон нашата земја да го искористиме“ – рече меѓудругото претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Претседателот на партијата истакна дека „Секаде каде се покажала ароганција, ќе се случат промени, затоа што само така е во ред. Имаме слабости и кај градоначалници, и кај директори, оти ветивме живот за сите, тоа мора да го исполниме. Ќе бидат повеќе министри, бројката не ја кажувам, блиску сум од бројка од една третина“.

На прашање дали и Заев ќе понуди оставка во партијата, тој вели „Не гледам причина Зоран Заев да понуди оставка. Не ми паѓа на памет, јас сум доблесен.

Извор: Вести 24

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 8 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 10 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 12 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 14 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 14 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 15 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 16 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!