Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто е добро да правите склекови

Склековите се тешки за изведување затоа што во нив се користи целата телесна тежина, но се едноставни и не морате да користите никаква опрема за вежбање. Покрај тоа нема да потрошите повеќе од 10 минути дневно, а ќе постигнете многу. Почнете со секојдневно практикување на склековите, резултатот ќе го видите зе еден месец. А еве и за што се’ е добро секојдневното правење склекови.

  • Го зајакнувате грбот

Склекоивите се идеална вежба за зајакнување, не само на градите и горниот дел на грбот, туку и на долниот дел на грбот, бидејќи овозможуваат зајакнување на мускулите во тој дел. Со оваа вежба, всушност го зајакнувате и го подготвувате грбот за секојдневни предизвици. Вежбањето склекови, ја олеснува работата на грбот при подигнување на потешки предмети.

  • Го намалувате ризикот од повреди

Склековите се безбедна вежба за изведување, бидејќи се потпирате на својата телесна тежина. Со нивното изведување ги спречувате болките во грбот и ги намалувате шансите да се повредите при вежбање со разни справи и тегови ако сте почетник.

  • Го поттикнувате метаболизмот

Кога правите склекови, всушност, му помагате на цело тело. Ако тоа го правите секојдневно, допринесувате кај потрошувачката на калории и слабеењето бидејќи се убрзува метаболизмот. Во исто време ги обликувате мускулите кои тогаш имаат потреба за повеќе енергија одколку обично што им треба.

  • Ја подобрувате рамнотежата

Доколку можете малку или воопшто не можете да стоите на една нога, најчесто тоа е поради тоа што грбот не е доволно раздвижен, односно мускулите се многу ослабени. Со вежбање на склекови тие мускули се зајакнуваат и овозможува подобра рамнотежа.

  • Го подобрувате држењето

Причината за лошо држење не е само искривен р’бет или кук, туку и ослабена мускулатура на грбот, рамењата и вратот. Редовно вежбање склекови ги зајакнува сите мускули тоа ја ублажува болката во р’бетот и ќе го олесни исправното држење.

  • Ја подобрувате подвижноста

Предноста која ја добивате со правењето склекови е и поголема флексибилност на телото. Ќе ви биде потребно помалку труд да се придвижите. Склековите, едноставно, ги мобилизираат сите мускули – рамења, екстремитети, задник, нозе па дури и прстите на нозете. Така да секојдневните движења се полесни, а и ризикот од повреди при нагли движења и спортување е помал.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!