Поврзи се со нас

Рецепти

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Објавено

на

Сокот од цреша е незаменлив пијалок за време на топлите летни денови. Се прави на различни начини, ви ја предлагаме традиционалната и најздравата верзија на овој сок без конзерванси.

Израдувајте се себеси и вашето семејство, со помош на овој стар, домашен рецепт…

За домашен сок од цреша ви треба:
– 3 кг цреши
– 1,5 l вода
– 40 гр лимонтос
– шеќер (колку литри течност – толку килограми шеќер)

Подготовка:
Црешите исчистете ги и измијте ги. Ставете ги во поголем сад, прелијте ги со вода и додадете сок од лимон. Изгмечете ги со раце додека не ги извадите семките од секоја цреша.

Оставете ги мелените цреши да отстојат 24 часа, па процедете ги (преку метална цедалка или газа, зависи дали сакате погуст или бистар сок).

Додадете иста количина шеќер на количината на добиениот сок (на пример, ако сте добиле 5 литри сок, додадете 5 кг шеќер).

Сокот се става на шпорет, на силен оган и додека се загрева, се меша да се растопи шеќерот. Оставете го сокот да зоврие само еднаш (околу 2 минути вриење), а потоа оставете го да се излади и додајте го лимонтосот.

Кога сокот од црешни ќе се излади доволно, истурете го во стаклени шишиња и чувајте го во фрижидер или на друго ладно и суво место.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена