Поврзи се со нас

Вести

Festa familjare të mos bëhen ose të jenë në një rreth më të vogël familjar, apeloi Filipçe

Објавено

на

Komisioni për sëmundje ngjitëse nuk dha rekomandime për masa të raja antikovid. Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe drejtoi se mbajtja e maskave, mbajtja e distancës, larja e shpeshtë e duarve dhe vaksinimi, tani për tani janë të mjaftueshme, nëqoftëse respektohen. Apeloi qytetarët të mos bëjnë festa familjare ose t’a reduktojnë numrin e mysafirëve.

“Mbesim tash për tash me masat e njëjta dhe apelojmë të gjithë t’u mirëmbahen. Ne mundemi të kontrollojmë, por nuk mundet asnjë shtet të kontrollojë gjithçka. Prandaj ndërgjegja dhe vetëdija e qytetarëve është shumë e rëndësishme. Këtu është shteti me institucionet e veta të kontrollojë atje ku mundet, por absolutisht qytetarët duhet të jenë të ndërgjegjshëm. Vijnë festa familjare dhe apelojmë qytetarët edhe këtë vitë si vitet e kaluara, nëse munden të mos i organizojnë ose t’i organizojnë me rreth më të ngushtë familjar. Megjithatë tubime të tilla më të mëdha ku nuk respektohen masat janë rrezik për gjendjen epidemiologjike të përkeqësohet.”, deklaroi Filipçe

Në vendin tonë janë aktive 8 415 raste me Korona virus prej të cilëve numri më i madh 3797 janë në Shkup. Në Manastir ka 635 raste aktive, në Kumanovë 379, në Kavadarci 363, në Veles 358, në Shtip 264… Gostivari ka vetëm 45.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

Домашни слави да не се прават или да бидат во помал семеен круг, апелираше Филипче

Објавено

на

Комисијата за заразни болести не даде препораки за нови антиковид мерки. Министерот за здравство, Венко Филипче посочи дека носењето маски, држењето дистанцата, честото миење раце и вакцинирањето, за сега се доволни, доколку се почитуваат. Апелираше граѓаните да не прават домашни слави или да го редуцираат бројот на гости.

„Остануваме засега со истите мерки и апелираме сите да се придржуваат. Ние можеме да контролираме, но не може ниту една држава се’ да исконтролира. Затоа е свеста и совеста на граѓаните многу важна. Тука е државата со своите институции да контролира таму каде може, но апсолутно граѓаните мора да се совесни. Доаѓаат семејни слави и апелирам граѓаните и оваа година како и претходните, ако можат да не ги организираат или да ги организираат во помал семеен круг. Сепак такви поголеми собири каде не се почитуваат мерките се ризик за епидемиолошката состојба да се влоши.“, рече Филипче.

Во земјава активни се 8 415 случаи на оронавирус од кои најголем број 3797 се во Скопје. Во Битола има 635 активни случаи, во Прилеп 401, во Куманово 379, во Кавадарци 363, во Велес 358, во Штип 264…Гостивар има 45.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена