fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Доналдсон си замина, Малком Армстед нова „прва виолина“ на КК Гостивар

Објавено

на

КК Гостивар се раздели со еден од најдобрите играчи минатата сезона Донован Доналдсон, кој имаше две годишен договор со клубот, за неговиот раскин гостиварци ќе добијат 3.000 долари обештетување, а кариерата ќе ја продолжи во Унгарија.

Но, се тоа е дел од преговорите за ангажманот на Малком Армстед, кошаркар кој стручниот штаб на КК Гостивар го посакуваше по секоја цена. Станува збор за играч кој пред неколку сезони беше најдобар стрелец во АБА-лигата како член на Крка, во последните години промени огромен број на клубови, пред да се довоори со гостиварскиот прволигаш, за американецот со косовски и романски пасош најзагреан беше германскиот бундеслигаш Хамбург.

Малком пред четири месеци потпиша за КК Гостивар, за „бело-сините“ одигра само 50 минути и запиша 25 поени, дури не дебитираше пред домашната публика во Младост, поради прекинот на првенството и коронавирусот.

Новата „прва виолина“ на гостиварци низ кариерата има настапувано за Орегон, Автодор Саратов, АЕК Атина, Истанбул ББ, Јесилгиресун, Нептунас, Крка, Ретимно, Бујукчекмече, Кимис, Приштина, Пеќ. Армстед има настапи и за репрезентациите на Косово и Романија.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!