Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

Објавено

на

Шест македонски научници се рангирани во топ два проценти највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“ за 2021 година. На кумулативната листа за најдобри топ два проценти научници на сите времиња (од сите области) се рангирани Љупчо Коцарев (МАНУ), Леонид Грчев (МАНУ) Валентин Мирчески (Институт за хемија, ПМФ, УКИМ, Скопје), Рубин Гулабоски (Факултет за медицински науки, УГД Штип) и двајца пензионирани професори, Трајче Стафилов (Институт за Хемија, ПМФ, УКИМ, Скопје) и Иван Грозданов (Институт за хемија, ПМФ, Скопје).

Пред еден месец е објавена една од најшироките студии за рангирање на топ два проценти најдобри светски научници од сите области, од автори од Унверзитетот Стенфорд, САД.

За календарската 2020 година (рангирани во 2021 година), во топ  два проценти највлијателни светски научници од Северна Македонија се рангирани: Љупчо Коцарев, Леонид Грчев, Рубин Гулабоски, Рамадани Веланд (Универзитет на Југоисточна Европа Тетово), гостиварецот Кимет Јусуфи (Државен Универзитет Тетово), Биљана Бауер (УКИМ Скопје) и Биљана Ристеска Стојкоска (ФИНКИ, УКИМ, Скопје).

Јусуфи минатата година доби признание за млад научник „Успешни млади“, кое го додели претседателот Стево Пендаровски.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Gostivarasi Kimet Jusufi në mes top shkencëtarëve më me ndikim në listën e “Stenford”

Објавено

на

Gjashtë shkencëtarë maqedonas renditen në dy përqindëshin e parë të shkencëtarëve më me ndikim në botë në listën e Stanfordit për vitin 2021. Ljupço Kocarev (MANU), Leonid Grcev (MANU) Valentin Mirçeski (Instituti i Kimisë, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, UKIM, Shkup), Rubin Gulaboski (Fakulteti i Mjekësisë, UGD Shtip) dhe dy profesorë në pension, Trajçe Stafilov (Instituti i Kimisë, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, UKIM, Shkup) dhe Ivan Grozdanov (Instituti i Kimisë, Fakulteti i Shkencave Natyrore, Shkup).

Një muaj më parë u publikua një nga studimet më gjithëpërfshirëse në renditjen e dy përqindëshit të parë të shkencëtarëve më të mirë në botë në të gjitha fushat, nga autorë nga Universiteti Stanford, SHBA.

Për vitin kalendarik 2020 (të ranguar në vitin 2021), në top dy përqindëshin e shkencëtarëve botëror më me ndikim nga Maqedonia e Veriut janë renditur: Ljupço Kocarev, Leonid Grçev, Rubin Gullaboski, Ramadani Veland (Universiteti i Europës Juglindore Tetovë), gostivarasi Kimet Jusufi (Universiteti shtetëror Tetovë), Biljana Bauer (UKIM Shkup) dhe Biljana Risteska Stojkoska (FINKI, UKIM, Shkup).

Јusufi vitin e kaluar fitoi mirënjohje për shkencëtar i ri “Të rinj të sukseshëm”, të cilën e ndau kryetari Stevo Pendarovski.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена