Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

Објавено

на

Гостиварката Маргарита Милошеска, координатор на Ресурсен центар и мајка на девојче со церебрална парализа, покренува иницијатива со која се бара поддршка од кандидатите за градоначалници за достоинствени услови и живот на лицата со посебни потреби. Таа упатува повик до сите кандидати за градоначалник да потпишат декларација со која се обврзуваат дека ќе го слушаат гласот на заедницата на лицата со попреченост и нивните семејства.

„Пред почетокот на Парламентарните избори 2020 г. ги повикав сите политички партии да потпишат договор со кој се обврзуваат дека ќе ни исполнат одредени барања, поддржана од неколку здруженија. Голем дел од партиите го потпишаа договорот. Оваа година пред Локалните избори, ние од Ресурсен центар сакаме да го искористиме моментот и да ги повикаме сите кандидати за градоначалници од целата држава да потпишат декларација со која ќе се обврзат дека за време на нивниот мандат, ќе не‘ поддржат нас родителите, нашите деца и лицата со посебни потреби, и ќе работат на креирање на политиките за заштита на лицата со посебни потреби. Секој од кандидатите кој ќе сака да ја потпише декларацијата, може да не‘ исконтактира ([email protected])“, вели Милошеска.

Во декларацијата се наведува дека кандидатите кои ќе станат идни градоначалници во текот на првите шест месеци од мандатот, општината под нивно раководство ќе направи мапирање на социјалните сервиси и ќе изготви социјален план. Исто така, во текот на првата година од мандатот ќе се направи анекта и евидентирање на сите лица со попреченост, со посебен осврт на нивните потреби, но и на нивните вештини и знаења, во правец на задоволување на потребите и нивна инклузуја, интеграција и социјализација.

„Борбата и надежта за подобра иднина на нашите деца нема да престане, се‘ додека сме живи“, порачуваат од Ресурсен центар.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 53 минути

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 1 час

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 4 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 5 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 8 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Një gostivarase me thirrje deri te kandidatët për kryetarë: Nënshkruani deklaratë për personat me nevoja të veçanta

Објавено

на

Gostivarasja Margarita Millosheska, koordinatore e Qendrës së burimeve dhe nënë e një vajzë me paralizë cerebrale, ngrenë iniciativë me të cilën kërkon mbështetje nga kandidatët për kryetarë për kushte dhe jetë dinjitoze të personave me nevoja të veçanta. Ajo bën thirrje deri te të gjithë kandidatët për kryetarë të nënshkruajnë deklaratë me të cilën obligohen se do t’a dëgjojnë zërin e komunitetit të personave me aftësi të kufizuara dhe të familjeve të tyre.

“Para fillimit të Zgjedhjeve parlamentare 2020 ju bëra thirrje të gjitha partive politike të nënshkruajnë kontratë me të cilën obligohen se do të na përmbushin kërkesat të caktuara, e mbështetur nga disa shoqata. Një pjesë e madhe e partive e nënshkruajtën kontratën. Këtë vit para Zgjedhjeve lokale, ne nga Qendra e burimeve duam t’a shfrytëzojmë momentin dhe t’ju bëjmë thirrje gjithë kandidatëve për kryetarë nga gjithë shteti të nënshkruajnë deklaratë me të cilën do të obligohen se gjatë mandatit të ri, do të na mbështesin neve prindërve, fëmijët tanë dhe personat me nevoja të veçanta, dhe do të punojnë në krijimin e politikave për mbrojtje të personave me nevoja të veçanta. Secili nga kandidatët që do të dojë ta nënshkruaj deklaratën, mund të na kontaktojë ([email protected])”, thotë Millosheska.

Në deklaratë potencohet se kandidatët që do të bëhen kryetarë të ardhshëm gjatë gjashtë muajve të parë të mandatit, komuna nën udhëheqjen e tyre do të bëjë hartë të shërbimeve sociale dhe do të përgatisë plan social. Gjithashtu, gjatë vitit të parë të mandatit do të bëhet anketa dhe evidentim të të gjithë personave me aftësi të kufizuara, me theks të veçantë tek nevojat e tyre, por edhe të aftësive dhe njohurive të tyre, në drejtim të plotësimit të nevojave të tyre dhe përfshirjen e tyre, integrim dhe socializim.

“Lufta dhe shpresa për një të ardhmeje më të mirë për fëmijët tanë nuk do të ndalojë, derisa të gjallë”, porosisin nga Qendra e burimeve.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена