Поврзи се со нас

Претседателски избори 2024

Јакимовски во Гостивар: Сегде е истата мака, децата ни се иселија, останавме без деца

Објавено

на

Кандидатот за претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски денес беше во Гостивар и одржа мини трибина со граѓани, од каде порача:

„Дали ќе бидете во Гостивар, или Крива Паланка или ќе бидете во Битола, сегде е истата мака. Децата ни се иселија, останавме без деца. Кој кажува едно дете, кој кажува две деца, децата му заминале во странство. Епа сега почитувани пријатели, овие сите акробатики што ги правиме во изминатиот временски период, во сите овие триесетина години, не доведоа до таму да сопствените деца ни бегаат од сопствената држава и од сопствените политики. Дали мислите дека и натаму треба да продолжиме со вакви политики и дали мислите дека не треба да го поткренеме ентузијазмот и респектот, како и гордоста на македонските граѓани? Македонските граѓани, македонските деца се иселуваат зошто не можат повеќе да гледаат како нивните званичници, како нивните раководители, функционери кои ги плаќаат со нивните плати ја виткаат кичмата, се однесуваат крајно полтронски, не водејќи сметка за интересите на граѓаните на Република Македонија, водејќи сметка само за интересите на држави и на влади кои се надвор од Република Македонија. Далеку од тоа дека ние не сме за интегративни процеси, напротив ги поддржуваме, но во исто време ние сакаме нормален развој, како секоја нормална држава и ние сакаме респект кон Република Македонија и кон нејзините граѓани, како што тоа доликува на секој народ. Не може на македонските граѓани сѐ да им се наоѓаат нови и нови причини и нови и нови пречки за да се опструира нашиот влез во Европската унија.“

 

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 24 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 1 час

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена