Поврзи се со нас

Гостивар

Комеморација во Гостивар во чест на нобеловецот д-р Ферид Мурад

Објавено

на

Локалната самоуправа во соработка со средното медицинско училиште вечерва во Гостивар организираше Комеморација во чест на неодамна починатиот нобеловец со гостиварско потекло, д-р Ферид Мурад.

Во своето обраќање пред присутните градоначалникот Арбен Таравари, меѓу другото рече:

„Овој значаен доктор, професор и пријател почина пред извесно време и покрај тоа што беше на возраст во која уживаше и ги преживеа најважните фази, неговото заминување од овој свет предизвика глобални турбуленции. Тоа е затоа што професорот Ферид Мурад беше незаменлива личност. Неговите студии и откритија сè уште се дел од работата на лабораториите кои се на пат да создадат лекови и третмани за болести кои досега се неизлечиви. Посебната наклонетост што сите Албанци ја имаат кон професорот Ферид, а особено гостиварчани, е затоа што тој потекнува од нашата Лакавица. На сите ќе ни недостасува и секогаш со гордост ќе го паметиме. Нека неговото име биде инспирација“.

За животот, делото и постигнувањата на светски познатиот лекар, фармацевт и научник зборуваше професорката Њомза Шаќири.

На Комеморацијата присуствуваа личности од јавниот живот, образованието, здравството, како и ученици и професори од медицинското училиште, а отворена е и книга на жалост.

Д-р Ферид Мурад почина на 5 септември, на 87 годишна возраст.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 4 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 6 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 8 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 9 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 10 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 11 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 11 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 13 часа

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена