Поврзи се со нас

Гостивар

„Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

Објавено

на

Шеталиштето покрај Вардар во Гостивар од неодамна е разубавено со монументална скулптура, дело на гостиварскиот уметник Џезаир Реџепи. Скулптурата е наречена „Метафора на слободата“, а идејата на авторот е да ги поттикне и мотивира останатите уметници да творат уметнички дела за отворен простор, со што ќе се создаде попријатен амбиент и издигнување на културното ниво.

Проектот е реализиран со поддршка на Министерството за култура и општина Гостивар. Скулптурата денес беше промовирана официјално и предадена на општината.

„Тргнав од фактот дека Гостивар има многу уметници, но нема многу уметнички дела на отворен простор. Идејата се реализираше благодарение на поддршката што ја добив од Министерството за култура и општина Гостивар и еве денес дојде ден официјално да ја промовираме скулптурата. Верувам дека просторот на овој начин се облагородува, а се надевам дека ќе се инспирираат и останатите уметници, па Кејот на Вардар да се претвори во уметничко катче“, рече Реџепи.

На настанот присуствуваа уметници колеги, претставници на локалната самоуправа и пријатели. Меѓу нив деканот на Академијата за ликовни уметности во Тетово, Нафи Јашари и претседателот на Советот на Гостивар, Ваљбон Лимани.

„За да имаме поубав амбиент во градот, ова нека биде мотив и други уметници да прават слични проекти“, порача Лимани.

Џезаир Реџепи е роден 1983 година, во горнореканското село Тануше. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Тетово, а работи во Конзерваторскиот центар во Гостивар. Имал неколку самостојни изложби, а активен е со учества на домашни и меѓународни ликовни колонии и уметнички манифестаци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 5 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 7 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 9 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 9 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 10 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 11 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 14 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 15 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 16 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 1 ден

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 1 недела

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 10 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

“Metaforë e lirisë” e Rexhepit- inspirim Keji(shëtitorja rreth Vardarit) në Gostivar të bëhet kënd artistik

Објавено

на

Shëtitorja përreth Vardarit në Gostivar prej para pak kohësh është zbukuruar me skulpturë monumentale, vepër e  artistit gostivaras Xhezair Rexhepi. Skulptura është e quajtur “Metaforë e lirisë”, kurse ideja e autorit është t’i nxisë dhe motivojë artistët e tjerë të krijojnë vepra artistike për hapësirë të hapur, me çka do të krijohet ambient më i ngrohtë dhe ngritje e nivelit kulturor.

Projekti është i realizuar me mbështetje të Ministrisë së kulturës dhe komunës së Gostivarit. Skulptura ishte e promovuar sot zyrtarisht dhe e dorëzuar komunës.

“Jam nisur nga fakti se Gostivari ka shumë artistë, por nuk ka shumë vepra arti në të hapur. Ideja u realizua falë mbështetjes që mora nga Ministria e Kulturës dhe Komunës së Gostivarit dhe sot erdhi dita e promovimit zyrtar të skulpturës. Besoj se në këtë mënyrë po fisnikërohet hapësira dhe shpresoj që të frymëzohen edhe artistët e tjerë që Keji i Vardarit të kthehet në një kënd arti”, tha Rexhepi.

Në këtë ngjarje morën pjesë kolegë artistë, përfaqësues të pushtetit vendor dhe miq. Mes tyre janë dekani i Akademisë së Arteve të Bukura në Tetovë, Nafi Jashari dhe kryetari i Këshillit të Gostivarit, Valbon Limani.

“Për të pasur një ambient sa më të bukur në qytet, le të jetë ky motiv që edhe artistët e tjerë të bëjnë projekte të ngjashme”, porositi Limani.

Xhezair Rexhepi u lind në vitin 1983 në fshatin Tanuse të Rekës së Epërme. Ka diplomuar në Fakultetin e Arteve të Bukura në Tetovë, dhe punon në Qendrën Konservatore në Gostivar. Ai ka pasur disa ekspozita vetjake, si dhe është aktiv me pjesëmarrje në koloni të artit vendas dhe ndërkombëtarë dhe ngjarje të artit.

Популарно изминативе 100 дена