Поврзи се со нас

Гостивар

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Објавено

на

Почитувана публико, дојде време за ново издание на видео емисијата „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk која започнавме да ја емитуваме на нашиот Jутуб канал. Потсетуваме дека се работи за серијал емисии посветени на теми од интерес на јавноста, проблематики што ги мачат граѓаните, особено ранливите категории, со цел да придонесеме за подигнување на свеста и реакции од институциите за позитивни промени.

Во ова издание, кое премиерно ќе се емитува вечерва (30 август) во 21 часот зборуваме за дијабетесот, една од најчестите хронични состојби во светот, со која се соочуваат и живеат голем број луѓе. Акцентот го ставаме на нивните предизвици и проблеми, недостигот на инсулин и друга терапија, битките со институциите кои овие луѓе ги водат за обезбедување на она што како човеково право им следува – здравствена грижа и заштита. Ќе може да слушнете како дијабетичарите и нивните семејства се снаоѓаат со инсулинска терапија, ленти за мерење шеќер во крвта, какви се состојбите конкретно во Гостивар. Отворено говориме за неопходноста од сензори за мерење, особено за дечињата, за да не мора да се боцкаат и до 10 пати дневно…

Наш сооворник е Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари „Вардар“ во Гостивар, и професор по физичка култура.

Сите видео емисии од овој серијал се со толкување на знаковен јазик, за глуви и наглуви лица.

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ!

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 11 минути

Гостивар-Напади и закани во двор, на автобуска станица…

Македонијапред 40 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 1 час

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 6 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 7 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 24 часа

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена