Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Објавено

на

Физичката активност и редовното вежбање се клучни за одржување на добро здравје и виталност, а бројни студии потврдија дека луѓето кои редовно вежбаат се поздрави и во просек живеат подолго. За среќа, всушност има многу активности кои се бесплатни и достапни за секого, а секој може лесно да ги вклучи во својата рутина. Пешачењето е едно од нив.

Докажано е дека пешачењето после оброк има позитивно влијание врз здравјето на луѓето бидејќи може да го стимулира варењето, да го балансира нивото на шеќер во крвта, да го подобри расположението и да го зголеми нивото на енергија, а има и бројни други придобивки. Кратка прошетка после јадење, особено после вечера, може да придонесе за нашето здравје на многу начини, а во продолжение ви откриваме некои од главните придобивки од оваа едноставна активност.

Го подобрува варењето

За многу луѓе, вечерата е еден од најобилните оброци, што го отежнува варењето. Затоа прошетката по вечерата е многу подобар избор од лежењето на каучот пред телевизорот. Одење со соодветно темпо е форма на кардиоваскуларни вежби и, како такво, ја промовира циркулацијата на крвта и транзитот на храната низ дигестивниот систем и ја стимулира активноста на цревата, што спречува дигестивни проблеми. Всушност, лесната физичка активност после јадење се покажа дека спречува голем број проблеми, како што се металоиди, запек и синдром на нервозно дебело црево, па дури и може да го намали ризикот од рак на дебелото црево. Може да помогне и при надуеност.

Го стимулира согорувањето на калориите

Сите знаеме дека е најдобро да се држиме до полесни оброци навечер, но тоа не е секогаш можно. За повеќето луѓе, вечерата е најважниот оброк во денот, а кога јадат надвор, вечерата може да содржи многу висококалорична храна. Вечерната прошетка може да помогне во согорувањето на калориите и да спречи зголемување на телесната тежина. Иако пешачењето не е интензивна активност, тоа помага да се одржи метаболизмот активен и придонесува за зајакнување на состојбата, а може дури и да ублажи некои негативни последици од продолженото седење,

Го намалува стресот

Прошетката после вечерата е лек не само за здравјето на телото, туку и за умот. По секојдневниот стрес со кој се соочуваме сите, пешачењето ни дава можност повторно да се поврземе со себе и со светот околу нас. Тоа е многу едноставна активност која ни овозможува да се опуштиме и да најдеме рамнотежа. Освен тоа, вежбањето го стимулира производството на ендорфин, кој позитивно влијае на нашето расположение.

Го подобрува квалитетот на сонот

Квалитетниот сон е неопходен за физичкото и менталното здравје, а недостатокот на сон или неквалитетниот сон лошо влијае на нивото на енергија и, според експертите, може да доведе до лоши навики во исхраната и животниот стил, како и зголемено ниво на стрес. На долг рок, хроничниот недостаток на сон е поврзан со голем број здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања, хипертензија, депресија и дијабетес. Но, прошетката по вечерата може да помогне во регулирањето на деноноќниот ритам и да го подготви телото за длабок, мирен и непрекинат сон.

Го поддржува кардиоваскуларното здравје

Редовната физичка активност е една од најважните практики за здравјето на срцето и циркулаторниот систем. Во оваа смисла, пешачењето е наједноставната и најкорисната кардио вежба која секој може да ја вклучи во својата вечерна рутина. Пешачењето по вечерата ја подобрува циркулацијата на крвта и го намалува крвниот притисок и ризикот од проблеми со срцето.

Го регулира нивото на гликоза во крвта

Вклучувањето на дневната прошетка во вашата дневна рутина е одлична стратегија за одржување на нивото на шеќер во крвта во рамнотежа. Пешачењето помага во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта и ја подобрува чувствителноста на инсулин.

Кога е најдобро време за пешачење и колку долго?

Според експертите, најдобро е да одите на вечерна прошетка во рок од еден час по вечерата. Должината на прошетката зависи од личните преференции, но се покажа дека дури и пешачењето само десет минути може благотворно да влијае на варењето. За максимална корист, експертите препорачуваат одење 30 минути со стабилно и брзо темпо.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена