Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет придобивки од темното чоколадо за кои можеби не сте знаеле

Објавено

на

Во правилни количини, чоколадото може да биде добро за здравјето.

Покрај тоа што се чувствуваме подобро после изеденото чоколадо, тоа има и докажани здравствени придобивки. Секако, не треба да се претера со него, а како најдобро чоколадо се смета темното чоколадо. Еве неколку придобивки за кои можеби не сте знаеле.

Го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести

Јадењето темно чоколадо може да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести и срцеви удари, особено ако се храните здраво со него.

Може да ги намали воспалителните процеси

Воспалението може да се појави каде било во телото, може да ве болат мускулите и главата и може да се појават посериозни болести. Чоколадото содржи флавоноиди и какао кои делуваат како антиоксиданти и ги намалуваат воспалителните процеси во организмот.

Ги подобрува когнитивните способности

Редовното консумирање на чоколадо кое содржи флавоноиди е многу корисно за когнитивните функции. Може да ја подобри концентрацијата, брзината, флуентноста и работната меморија.

Го подобрува расположението

Темното чоколадо содржи соединенија кои го подобруваат расположението, а во спротивно самото тело ги произведува. Тие содржат серотонин и триптофан кои ве прават среќни после јадење чоколадо.

Чоколадото дава енергија веднаш

Чоколадото речиси веднаш ви го подига нивото на енергија и треба да посегнете по него доколку се чувствувате тромо и мрзеливо. Чоколадото содржи кофеин и теобромин кои ви даваат енергија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 33 минути

Гостивар-Напади и закани во двор, на автобуска станица…

Македонијапред 1 час

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 1 час

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 3 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 6 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 7 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 23 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 1 ден

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена