Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар и Тетово одзела над 56 килограми дрога за 9 месеци

Објавено

на

Во деветте месеци од оваа година на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово откриени и пријавени се вкупно 90 кривични дела од областа на недозволена трговија со дрога (Тетово-48 и Гостивар-42), или  откривачката функција е за 25 проценти поголема во споредба со истиот период лани, информира полицијата. Овие кривични дела се целосно расчистени и заокружени со 82 кривични пријави поднесени до Основните обвинителства во Тетово и Гостивар.

„Во овие кривични дела опфатени со пријави вкупно биле инволвирани 119 сторители,  (ТЕ-55 и ГВ-64) на различна возраст, во најголем број машки лица, а дури 81 од кривичните пријави се однесувале на „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, додека 9 се однесувале на „овозможување на употреба на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Меѓу пријавените во овој период се среќаваат и повторници, но и малолетници.“, стои во соопштението.

Во овој период во кривична постапка биле одземени 56 и пол килограми марихуана, хероин, кокаин, хашиш и други наркотични средства.

 

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Policia në Gostivar dhe Tetovë ka marrë mbi 56 kilogramë drogë për 9 muaj

Објавено

на

Në nëntë muajt e këtij viti në rajonin e Sektorit për punë të brendshme Tetovë janë zbuluar dhe raportuar gjithsej 90 vepra penale në fushën e trafikimit të paligjshëm të drogës (TE-48 dhe GV-42) ose Funksioni i zbulimit është 25 për qind më i lartë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.  Këto vepra janë zbardhur plotësisht dhe janë rrumbullakosur me 82 kallëzime penale (TE-40 dhe GV-42), të dorëzuara në Prokuroritë Themelore në Tetovë dhe Gostivar.

“Në këto vepra penale janë përfshirë gjithsej 119 autorë (TE-55 dhe GV-64) të moshave të ndryshme, kryesisht meshkuj, dhe 81 prej kallëzimeve penale kanë të bëjnë me “prodhim dhe shpërndarje të paautorizuar të narkotikëve, substanca psikotrope dhe prekursorë , kryesisht marihuanë dhe kokainë, ndërsa 9 i referoheshin mundësimit të përdorimit të drogës narkotike, substancave psikotrope dhe prekursorëve , kryesisht marihuanë. Në mes të të paraqiturve hasen edhe përsëritës edhe të mitur.”, qëndron në njoftimin.

Gjatë kësaj periudhe janë sekuestruar në procedim penal 56,5 kilogramë marijuanë dhe më pas heroinë, kokainë, hashash dhe lëndë të tjera narkotike.

 

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена