Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар и Тетово одзела над 56 килограми дрога за 9 месеци

Објавено

на

Во деветте месеци од оваа година на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово откриени и пријавени се вкупно 90 кривични дела од областа на недозволена трговија со дрога (Тетово-48 и Гостивар-42), или  откривачката функција е за 25 проценти поголема во споредба со истиот период лани, информира полицијата. Овие кривични дела се целосно расчистени и заокружени со 82 кривични пријави поднесени до Основните обвинителства во Тетово и Гостивар.

„Во овие кривични дела опфатени со пријави вкупно биле инволвирани 119 сторители,  (ТЕ-55 и ГВ-64) на различна возраст, во најголем број машки лица, а дури 81 од кривичните пријави се однесувале на „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, додека 9 се однесувале на „овозможување на употреба на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Меѓу пријавените во овој период се среќаваат и повторници, но и малолетници.“, стои во соопштението.

Во овој период во кривична постапка биле одземени 56 и пол килограми марихуана, хероин, кокаин, хашиш и други наркотични средства.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 16 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 16 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 24 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Policia në Gostivar dhe Tetovë ka marrë mbi 56 kilogramë drogë për 9 muaj

Објавено

на

Në nëntë muajt e këtij viti në rajonin e Sektorit për punë të brendshme Tetovë janë zbuluar dhe raportuar gjithsej 90 vepra penale në fushën e trafikimit të paligjshëm të drogës (TE-48 dhe GV-42) ose Funksioni i zbulimit është 25 për qind më i lartë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.  Këto vepra janë zbardhur plotësisht dhe janë rrumbullakosur me 82 kallëzime penale (TE-40 dhe GV-42), të dorëzuara në Prokuroritë Themelore në Tetovë dhe Gostivar.

“Në këto vepra penale janë përfshirë gjithsej 119 autorë (TE-55 dhe GV-64) të moshave të ndryshme, kryesisht meshkuj, dhe 81 prej kallëzimeve penale kanë të bëjnë me “prodhim dhe shpërndarje të paautorizuar të narkotikëve, substanca psikotrope dhe prekursorë , kryesisht marihuanë dhe kokainë, ndërsa 9 i referoheshin mundësimit të përdorimit të drogës narkotike, substancave psikotrope dhe prekursorëve , kryesisht marihuanë. Në mes të të paraqiturve hasen edhe përsëritës edhe të mitur.”, qëndron në njoftimin.

Gjatë kësaj periudhe janë sekuestruar në procedim penal 56,5 kilogramë marijuanë dhe më pas heroinë, kokainë, hashash dhe lëndë të tjera narkotike.

 

 

Популарно изминативе 100 дена