Na ndiqni në:

Maqedoni

Carovska: Të zgjuar e ndjekim gjendjen në shkollat, është stabile

Botuar

  • македонски јазик

“Deri tash i gjithë procesi arsimor rrjedh sipas planit dhe dinamikës të parashikuar për çka jeni meritorë ju drejtorët dhe vetëqeverisja lokale të cilët punuat të përkushtuar ti përgatisni shkollat në kohë dhe t’i siguroni kushtet e nevojshme me qëllim të kemi vit shkollor të suksesshëm. Do të doja t’ju falenderohem edhe arsimtarëve që i kaluan trajnimet e nevojshme dhe tashmë përshtaten në konceptin e ri. Gjithashtu, të gjithë së bashku vazhdojmë të zgjuar t’a ndjekim gjendjen me Kovid në shkollat, e cila tash për tash është stabile dhe besoj se me respekt dinjitoz të masave, shkollat do të mbeten të sigurta dhe sa më gjatë të hapura për nxënësit”, deklaroi sot ministrja e arsimit Milla Carovska.

Sipas raportit të fundit të Komisionit për sëmundje ngjitëse, gjendja me Kovid-19 në shkollat në shtet është stabile, ndiqet në nivel ditor dhe sipas vlerësimeve të Shtabit kryesor koordinativ të krizës tash për tash nuk ka nevojë për ndryshim të modelit për mënyrën e zhvillimit të mësimit pasi nuk ka transmetim intern të virusit në shkollat.

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së arsimit dhe shkencës të fituara nga shkollat, në bazë ditore numri i nxënësve të sapo infektuar lëviz prej 0,01 deti 0,03 përqind nga gjithësej 240 mijë nxënës. Është i vaksinuar mbi 72 përqind nga kuadri arsimor.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20212 ditë më parë

Këto janë anëtarët e zgjedhur të Këshillit të ardhshëm të Komunës së Vrapçishtit

Gostivari2 ditë më parë

MPB zyrtarisht për fatkeqësinë tek Llaskarcë në të cilën humbi jetën banor i Çegranit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Gostivari12 orë më parë

I sulmuar dhe i plaçkitur një i mitur në rrugë në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari2 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!