Na ndiqni në:

Maqedoni

Maskat u hoqën zyrtarisht, Qeveria i miratoi masat e reja antikovid

Botuar

  • македонски јазик

Pasi Shtabi i Përgjithshëm Koordinues i Krizave (GCCS) miratoi konkluzionet e Komisionit për Sëmundjet Infektive në mëngjes, Qeveria në seancat e rregullta të sotme miratoi masa të reja antikovid që ndër të tjera heqin mbajtjen e maskave në ambiente të mbyllura. Këtë informacion e ka publikuar në profilin e tij në Facebook, zëvendëskryeministri dhe ministri i Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve mes Komuniteteve, Artan Grubi.

Me vendimet e reja të qeverisë shfuqizohet masa për mbajtjen e detyrueshme të maskave në ambiente të mbyllura me përjashtim të qendrave shëndetësore, farmacive, transportit publik (autobus, tren, avion, taksi), institucione për kujdesin e të moshuarve dhe personave me nevoja të veçanta; nxënësit e shkollave të mesme të ndjekin mësimet me prezencë fizike pa pasur nevojë të mbajnë maska ​​mbrojtëse.

Gjithashtu, hiqet ndalesa për organizimin e ekskursioneve dhe mësimeve në natyrë në shkollat ​​fillore dhe të mesme dhe lejohet puna me prezencë fizike të komisioneve mjekësore për përcaktimin e pagesës së për aftësi të kufizuar dhe komisioneve për përcaktimin e të drejtës për ndihmë dhe përkujdesje nga personi tjetër.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена