Поврзи се со нас

Македонија

Тренчевска: Воспитувачите и негувателите да ги прифаќаат децата во градинка

Објавено

на

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ги повикува воспитувачите и негувателите да го нормализираат воспитно-згрижувачкиот процес и да ги прифаќаат децата во градинките, бидејќи, како што посочува, секој изгубен час и ден од наставата оди на директна штета на раниот детски развој, кој е основата за понатамошен развој на секоја индивидуа.

– Како Влада и Министерство кое води грижа не само за детскиот развој, туку и за унапредувањето на воспитно-згрижувачкиот кадар, имаме цврста определба да го продолжиме социјалниот дијалог од кој очекуваме да произлезат системски решенија кои одат во прилог на сите. Владата и Министерството за труд и социјална политика и претходно докажаа дека имаат слух за барањата на воспитно-згрижувачкиот кадар во градинките и дека не бегаат од решенија со кои се унапредува нивниот економско-социјален статус. Докажавме и дека клучен приоритет е токму зголемувањето на платите на вработените во градинките кои се покачени за 21 отсто во последните четири години, што е историски најголем раст, објави Тренчевска на својот фејсбук профил.

Социјалниот дијалог, нагласува министерката, е единствениот пат да дојдеме до заеднички решенија.

– Така постигнавме договор за минималната плата и за пензиите, тој е начинот на кој треба да се реши и овој предизвик. Верувам дека интересот на децата ќе биде ставен на прво место. Градинките ќе ги отворат вратите, а преку силен постојан партнерски дијалог кој го продолжуваме со Синдикатот ќе изнајдеме модел со кој се обезбедува и гарантира постојан раст на платите за вработените во градинките, напиша министерката Тренчевска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 5 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Trençevska: Edukatorët dhe kujdestarët t’i pranojnë fëmijët në çerdhe

Објавено

на

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovanka Trençevska u bën thirrje edukatorëve dhe kujdestarëve që të normalizojnë procesin edukativo-arsimor dhe t’i pranojnë fëmijët në çerdhe, sepse, siç thekson, çdo orë dhe ditë e humbur e mësimit shkon drejtpërdrejt në dëm të zhvillimit të hershëm të fëmijërisë, e cila është bazë për zhvillimin e mëtejshëm të çdo individi.

  • Si Qeveri dhe Ministri që kujdeset jo vetëm për zhvillimin e fëmijëve, por edhe për avancimin e stafit arsimor, ne kemi një vendosmëri të fortë për të vazhduar dialogun social nga i cili presim zgjidhje sistematike nga të cilat do të përfitojnë të gjithë. Qeveria dhe Ministria e Punës dhe Politikës Sociale kanë dëshmuar edhe më herët se dëgjojnë kërkesat e stafit edukativ në kopshte dhe se nuk ikin nga zgjidhjet që përmirësojnë gjendjen e tyre ekonomike dhe sociale. E kemi dëshmuar se prioritet kyç është rritja e pagave të punëtorëve në çerdhe, të cilat janë rritur për 21 për qind në katër vitet e fundit, që është rritja më e madhe në histori, ka thënë Trençevska në profilin e saj në Facebook.

Dialogu social, thekson ministrja, është e vetmja rrugë për të arritur zgjidhje të përbashkëta.

  • Kështu arritëm një marrëveshje për pagën minimale dhe pensionet, kjo është mënyra për të zgjidhur këtë sfidë. Besoj se në radhë të parë do të vihet interesi i fëmijëve. Kopshtet do t’i hapin dyert dhe përmes një dialogu të fortë partneriteti të vazhdueshëm që vazhdojmë me Sindikatën, do të gjejmë një model që siguron dhe garanton rritje të vazhdueshme të pagave për punëtorët në çerdhe, ka shkruar ministrja Trençevska.

Популарно изминативе 100 дена