Поврзи се со нас

Вести

Вечерва на небото не очекува вистински спектакл, се случува само еднаш во 10 до 20 години

Објавено

на

Последната полна месечина од летната сезона е пред нас, но не било која. Денеска ќе ја видиме единствената Сина Супермесечина оваа година како и следните години.

Супермесечината се јавува кога Месечината е на најблиската точка до Земјата за време на нејзината орбита и видлива на ноќното небо, позната и како перигеј.

Кога е оддалечена околу 362.000 километри од Земјата, Месечината изгледа околу седум проценти поголема од типична полна месечина, разлика во големината што многумина нема ни да ја забележат.

Она што го прави овој феномен уште поневеројатен е фактот што нуди астрономски спектакл во кој населението во урбаните средини може да ужива без да излегува во природа и подалеку од градот.

Сепак, особеноста на оваа конкретна супермесечина лежи во нејзината класификација како „сина супермесечина“. Според пресметките на пензионираниот астрофизичар на НАСА, Фред Еспенак, Месечината ќе биде оддалечена приближно 355.000 километри. Ова ја позиционира како најсилно осветлена месечина во целата 2023 година.

Терминот „супермесечина“ е измислен во 1979 година од астрологот Ричард Ноле. Опишува или нова или полна Месечина што се јавува над 90 проценти од нејзината најблиска точка во нејзината орбита до Земјата. Иако новите месечини често остануваат невидливи од наша гледна точка, и новата и полната месечина играат улога во влијанието на плимата и осеката, предизвикувајќи тие да се движат повеќе од вообичаено.

Исто како и розовата месечина, сината месечина не е именувана по нејзината боја. Наместо тоа, терминот се врти околу времето. Во овој контекст, Сината Месечина ја означува втората полна Месечина во рамките на еден календарски месец, од кои првата веќе се случи на 1 август.

Колку е ретка сината месечина?

Супермесечините се релативно чести, со просек од три до четири годишно. Сепак, Сините Месечини се поневообичаен феномен што се случува еднаш на секои 33 полни Месечини. Појавувањето на супермесечината и на сината месечина е настан што се случува приближно на секои 10 до 20 години. Следното појавување на сината супермесечина се предвидува да се случи дури во 2037 година, според податоците на НАСА.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 12 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 14 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 14 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 16 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 19 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена