Поврзи се со нас

Спорт

Најголемиот спортски настан во САД: Kansas City Chiefs против San Francisco 49ers

Објавено

на

Лас Вегас за прв пат ќе биде домаќин на легендарното финале на НФЛ, крунскиот момент на сезоната во американскиот фудбал, дуелот меѓу Канзас Сити и Сан Франциско.

Супербоулот, сепак, одамна е повеќе од обичен спорт. Фановите гледаат фудбал, но и реклами, како и бројни настапи на светски музички ѕвезди во текот на сите овие години.

Од 10-те најгледани телевизиски преноси во историјата на САД, осум се финалиња на Супербол. Дуелот од минатата сезона меѓу Канзас и Филаделфија го следеа 115.000.000 луѓе. Еквивалент е дека кошаркарската серија во НБА, во која Нагетс на Јокиќ го победи Мајами, во просек е гледана речиси 10 пати помалку, а натпреварите за трофеите безбол (МЛБ) и хокеј (НХЛ) се далеку подолу. Вечерва се очекува нов рекорд и рушење на границата.

Пред телевизорите се собираат тврдокорни и „рекреативни“ љубители на фудбалот, со омилената храна и грицки, да гледаат реклами кои секогаш пријатно ги изненадуваат ѕвездите на шоубизот.

ТВ реклама од 30 секунди за време на финалето чини дури седум милиони долари (233.333 во секунда), што доволно говори за комерцијалната вредност на настанот. Првата цена на реклама беше 42.500 долари во 1967 година. Многу компании сега прикажуваат реклами пред играта со надеж дека ќе профитираат од возбудата што се зголемува како што се приближува играта.

Бројката од седум милиони е само за емитување, не се однесува на милионските продукциски трошоци и големите надоместоци што им се исплатени на актерите и режисерите. Финалето на Супер Боул во 2022 година помеѓу Синсинати Бенгалс и Лос Анџелес Рамс генерира повеќе од 578 милиони долари од реклами за мрежата NBC, според истражувачката компанија Кантар.

Цените на билетите за овогодинешниот Superbowl се намалени во однос на минатата недела, но сепак се како да сте добиле на лотарија.

Најевтиниот билет за стадион за неделниот натпревар помеѓу Канзас Сити Чифс и Сан Франциско Фортнајтерс на стадионот Елит во Лас Вегас сега е 6.944 долари, што е за 15% помалку од минатонеделната цена од околу 8.200 долари, според ТикПик.

И покрај падот, овогодинешниот Супербоул останува најскапиот досега, со просечна цена на билетите од 9.850 долари – 70% повеќе од просечната цена за минатогодишното финале.

Според Suite Experience Group, компанија за изнајмување на стадиони во Лас Вегас, кутија за 20 луѓе ќе чини 1,8 милиони долари, додека просторот за најмногу осум лица ќе чини 250.000 долари.

Kansas City Chiefs против San Francisco 49ers

Вечерашниот меч ќе биде судир на најдобрите играчи на генерацијата, како Ник Боса, Патрик Махомес и Тревис Келче.

Играчите на Канзас Сити се надеваат дека ќе постигнат подвиг што не се случил долго време, имено да станат првиот тим што победувал еден по друг Супербоул по Њу Ингланд Патриотс во 2003 и 2004 година. Фортинерите се во „трага по шест“. Иако тие немаат освоено Супербол 29 години, од сезоната 1994-1995, победата вечерва би направила историја на франшизата, бидејќи тие би ги изедначиле Патриотс и Стилерс со по шест титули.

Натпреварот помеѓу овие две екипи претставува и еден од најголемите одбранбени судири во историјата. Во текот на регуларниот дел од сезоната, Канзас Сити дозволи само 17,3 поени по натпревар, втор во лигата зад Балтимор, додека одбраната на Сан Франциско беше на третото место (17,5).

Спектаклот започнува после полноќ, во 00.30 по македонско време.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 11 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 12 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена